Telegram Stories – jak używać nowości w aplikacji?

Telegram stories już są! Relacje to jedna z najpopularniejszych funkcji aplikacji społecznościowych, a wprowadzenie ich na Telegram jest największą aktualizacją w 10-letniej historii serwisu. Gdzie znajdziemy stories na Telegramie? Jak je dodać, edytować i więcej - o tym w poniższym artykule.
Telegram stories

Spis treści

Telegram zyskał nową funkcję. Stories to popularny format, który po raz pierwszy został wykorzystany na Snapchacie. Następnie relacje przyjęły się na Instagramie, ma je też Facebook, TikTok i inne media społecznościowe. Teraz przyszła pora na stories na Telegramie.

Czym są Telegram stories?

Relacje w Telegramie — opcja, która umożliwia użytkownikom dzielenie się krótkimi filmami i zdjęciami, które znikają po określonym czasie. Jakim? To zależy od preferencji użytkowników, bo to właśnie oni mogą samodzielnie określić, czy ich relacja ma zniknąć po 6, 12, 24, czy 48 godzinach.

Po wprowadzeniu tej funkcji Telegram coraz bardziej przypomina inne aplikacje społecznościowe. Jednak jak mówi sam dyrektor generalny komunikatora, Pavel Durov – to aktualizacja, której najbardziej brakowało użytkownikom. Po latach presji z ich strony założyciel Telegrama wyszedł naprzeciw ich oczekiwaniom. Czym zatem wyróżnia się nowa funkcjonalność?

Chcesz żebyśmy poprowadzili marketing Twojej firmy?

Zamów darmową wycenę!

Kluczowe cechy Telegram stories

Kompaktowy interfejs – relacje zostały umieszczone w specjalnej sekcji na szczycie listy czatów, co pozwala na łatwy dostęp, nie zajmując przy tym cennego miejsca.

Statystyki wyświetleń – użytkownicy mają możliwość sprawdzenia, kto wyświetlił ich relacje. Statystyki te są dostępne przez 24 godziny, natomiast dane o łącznej liczbie wyświetleń i reakcji są udostępniane bezterminowo. Dodatkowo użytkownicy mogą filtrować statystyki, aby przeglądać je według samodzielnie wybranych kryteriów, na przykład od najnowszych wyświetleń lub skupić się na konkretnym użytkowniku, wprowadzając jego nazwę w pole wyszukiwania.

Statystyki wyświetleń Telegram stories

Funkcja podwójnego aparatu (Dual Camera Mode) – aby uwiecznić różne perspektywy, relacje mogą być rejestrowane przy użyciu zarówno przedniego, jak i tylnego aparatu jednocześnie. Użytkownik wybiera, które wideo jest głównym i zajmuje cały ekran. Także wybiera się, w którym miejscu będzie drugie wideo, w formie małego okręgu. Widzowie mogą dotknąć tego okręgu, aby powiększyć strumień wideo z drugiej kamery. Czy jest to kalka z popularnej aplikacji BeReal? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam wam. 🙂

Funkcja podwójnego aparatu Telegram

Opcje multimediów – tak, jak w przypadku relacji na innych platformach społecznościowych, Telegram umożliwia dodawanie podpisów i linków do stories. Użytkownicy mogą również dodawać naklejki, lokalizacje, gify i tagi.

Ustawienia prywatności – komunikator Telegram kładzie duży nacisk na prywatność relacji. Autorzy stories mają możliwość tworzenia list użytkowników, w ramach których podzielą swoich odbiorców na 4 grupy: wszyscymoje kontaktybliscy znajomi i wybrane kontakty. Dla zwiększenia prywatności relacji można również włączyć opcję blokowania zrzutów ekranu – dzięki niej utrwalenie stories przez widzów będzie niemożliwe.

Ustawienia prywatności Telegram stories

Jak działają stories na Telegramie?

Masz wiele możliwości w związku z Telagram Stories, o których piszę poniżej.

Dodawanie relacji

Sposób dodawania Telegram stories nie odbiega od tego, do czego zdążyli przyzwyczaić się użytkownicy innych platform społecznościowych. W ramach jednej relacji można wykorzystać wiele obrazów z galerii. Natomiast dzięki wykorzystaniu gestów użytkownicy mogą w łatwy sposób zwiększyć wygodę w tworzeniu relacji:

  • robienie zdjęcia – dotknięcie ekranu,
  • nagrywanie wideo – przytrzymanie ekranu,
  • zablokowanie nagrywania – przesunięcie palcem w lewo,
  • przybliżanie obrazu – przesunięcie palcem w górę,
  • przełączenie między kamerami – przesunięcie palcem w lewo.

Oglądanie relacji

Domyślnie relacje użytkowników wyświetlają się na szczycie listy czatów. Można je rozwijać i przewijać. Natomiast aby obejrzeć czyjąś relację, należy dotknąć jej zdjęcie. Jeśli wokół zdjęcia profilowego wyświetla się pierścień, oznacza to, że osoba ta ma aktywną relację. W tym aspekcie Telegram niczym nie odbiega od innych aplikacji społecznościowych.

Oglądanie Telegram stories

Edytowanie reakcji

To nowość wśród aplikacji społecznościowych. Użytkownicy po raz pierwszy mają możliwość edytowania relacji już po jej opublikowaniu. Dotyczy to zarówno ustawień prywatności, podpisów, linków, jak i naklejek.

Ukrywanie relacji i tryb ukrycia

Można ukryć relacje konkretnych osób, nie blokując, ani nie usuwając ich z kontaktów. Wystarczy przytrzymać i przeciągnąć podgląd relacji danej osoby, a następnie wybrać opcję „ukryj relację”. W ten sposób ukryte stories są przeniesione do archiwum, zamiast pozostawać na głównym ekranie.

Natomiasttryb ukrycia dostępny jest obecnie tylko dla użytkowników premium. Dzięki niemu nie są oni widoczni w statystykach wyświetleń obejrzanych przez nich relacji.

Reakcje i odpowiedzi

Tak jak na Instagramie, czy Facebooku, na relacje na Telegramie można odpowiadać – zarówno przez obszar tekstowy jak i w formie wysłania krótkiej reakcji, w postaci serduszka lub innej ikonki. Warto zaznaczyć, że po takiej interakcji tryb ukrycia użytkownika zostanie wyłączony.

Powiadomienia

W domyśle powiadomienia będą wyświetlane o nowych relacjach od tylko 5 kontaktów, z którymi użytkownik kontaktuje się najczęściej. Tę opcję można zmieniać ręcznie, dopasowując preferencje do każdego kontaktu osobno.

Dodawanie Telegram Stories

Telegram premium

Zespół Telegrama przygotował dodatkowe funkcje premium dla użytkowników. To między innymi:

  • zapisywanie w galerii relacji innych autorów (nie dotyczy stories zabezpieczonych przed zapisywaniem i zrzutami ekranu),
  • tryb ukrycia – możliwość obejrzenia czyjejś relacji incognito,
  • priorytet w kolejności wyświetlanych relacji – pokazywanie stories na początku listy użytkowników,
  • trwała historia wyświetleń – możliwość sprawdzenia, kto obejrzał relacje nawet po ich wygaśnięciu i zarchiwizowaniu.

Zajmiemy się marketingiem w Twojej firmie!

Wypełnij formularz i otrzymaj darmową wycenę:

Trendy w mediach społecznościowych

Twórcy platform społecznościowych walczą ze sobą o lojalność i zaangażowanie użytkowników. W prześciganiu się we wprowadzaniu nowych funkcjonalności prowadzi Instagram, który w samym 2023 roku zaskoczył swoich użytkowników uruchomieniem kanałów na instagramie lub Threads, o czym pisaliśmy na naszym blogu.

W RodIN jesteśmy na bieżąco ze zmieniającymi się trendami, a śledzenie nowinek i zajmowanie się mediami społecznościowymi to nasze hobby. Jeśli chcesz powierzyć nam opiekę nad Twoimi socialami, zapoznaj się z ofertą naszych usług tutaj.

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera, w którym dzielimy się tajnikami marketingu i otrzymaj 10% zniżki na dowolną usługę!

O autorze

Alicja Okrucińska

Alicja Okrucińska

W digital marketingu najbardziej kręcą mnie social media, kampanie Google Ads i Facebook Ads. Prywatnie właścicielka golden retrievera i ogródka działkowego, o których mogę opowiadać godzinami.

Chcesz więcej ruchu na stronie?

Otrzymaj darmowy audyt SEO od RodIN i zobacz ile ruchu możesz zyskać na swojej stronie www

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebyśmy zadbali o marketing Twojej firmy - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!