Marketing dla małych firm: instrukcja działania

Marketing dla małych firm - zobacz nasz przewodnik o tym, jak prowadzić skuteczne działania marketingowe przy małej skali i ograniczonym budżecie.
Marketing dla małych firm-okładka

Spis treści

Czy w przypadku małych firm konieczne jest podejmowanie specjalnych działań marketingowych? Czy ograniczenie się do prowadzenia profili w social mediach jest wystarczające? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź poniżej.

Marketing dla małych firm – czy jest potrzebny?

To pytanie wydaje się być retoryczne, jednak żeby rozwinąć temat warto zacząć od podstaw.

Wiadomo, że prowadząc małą firmę (tak naprawdę to jakąkolwiek firmę), zawsze najważniejsza będzie jakość świadczonych przez Ciebie usług oraz to, jaki jest produkt/usługa, które próbujesz sprzedać. Jest w tym jednak jeden szkopuł – potencjalny klient musi się jakoś o Twojej firmie dowiedzieć. I w tym miejscu dotykamy szerokiego, wręcz niekończącego się zagadnienia, jakim jest marketing.

W niedużej firmie wydaje się on jeszcze istotniejszy niż w dużej. Większe przedsiębiorstwo to rozpoznawalność, logo czy znak, które klienci kojarzą. Ty dopiero zapewne rozpoczynasz przygodę z reklamą i musisz się zaprezentować, dać znać o sobie światu.

W tym artykule podpowiem, na co zwrócić uwagę i jakie podjąć działania, żeby zaplanować marketing małego przedsiębiorstwa, które prowadzisz, w skuteczny sposób.

Marketing w małej firmie – wyzwanie, które możesz pokonać!

Jeśli ruszasz z niewielką firmą lub nawet chwile ją prowadzisz, to na pewno wiesz, że naczelnym wyzwaniem, z którym się mierzysz jest brak rozpoznawalności Twojej marki. Jesteś na rynku świeżakiem, często wśród starych wyjadaczy, więc promowanie się to zazwyczaj poważne przedsięwzięcie.

Teoretycznie wiesz, co robić – zaistnieć, stworzyć stronę internetową swojej firmy, skupić się na strategii marketingu internetowego. Teoretycznie to kilka typowych punktów do odhaczenia, praktyka jednak bywa nieco bardziej skomplikowana. Ale w jaki sposób to zrobić? Jak to zaplanować? Jest to jedno z wielu wyzwań marketingu małych przedsiębiorstw.

Czy marketing w małej firmie wymaga dużego budżetu?

Kolejnym aspektem jest budżet. Wiem, że kasa musi się zgadzać, dlatego często mniejsze firmy rezygnują z jakichkolwiek działań marketingowych, ograniczając się do fanpage`a na Facebooku, czy podstawowej strony internetowej. Jednak jeśli podejdziesz do tematu strategicznie, określisz swoją grupę docelową i zdefiniujesz swoje podstawowe cele, możesz mieć dobry marketing bez nadmiernego obciążania budżetu Twojej firmy.

Jak zaplanować marketing w Twojej firmie?

Niewielkie firmy często wpadają w pułapkę „bylejakości” i marketing powierzają pracownikowi, który zatrudniony jest na innym stanowisku, a działania promocyjne podejmuje przy okazji. Dlaczego to kiepski pomysł? Chociażby dlatego, że w dobie algorytmów definiowanych przez Google, czy portale społecznościowe, jak np. Instagram, osoba bez specjalistycznej wiedzy może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Co zatem zrobić? Tworzyć dział marketingowy czy powierzać działania zewnętrznej firmie? O outsourcingu marketingu szczegółowo pisaliśmy w tym artykule.

Pamiętaj, że niezależnie od profilu działalności, budżetu czy innych możliwości, marketing to must have w Twojej firmie, żeby mogła ona w przyszłości stać się tą dużą firmą z rozpoznawalną marką.

Jak prowadzić skuteczny marketing niewielkich firm?

Jak prowadzić skuteczny marketing małych firm?

Wielu właścicieli małych firm jest specjalistami w swojej dziedzinie i nie musi się znać na skomplikowanych algorytmach Google czy specjalistycznych pojęciach marketingowych. Nie każdy przedsiębiorca musi umieć tworzyć strony internetowe, ani posiadać social media.

Niemniej odpowiedź na pytanie „Jak prowadzić marketing w małej firmie?” jest bardzo prosta – skutecznie. Brzmi banalnie, prawda? Wykonanie jednak niekoniecznie musi być proste.


Przede wszystkim musisz znać swój cel, żeby dobrze dobrać do niego strategię działania. Aby w idealny sposób zaplanować marketing firmy dobrze, żebyś wiedział do kogo i z czym chcesz dotrzeć. Niestety, nie ma nic gorszego niż przypadkowe działania – skuteczne jest to co dopracowane. Zastanów się czy chcesz zwiększyć rozpoznawalność marki, a może Twoim celem jest pozyskanie stałych, wiernych klientów? W obydwu tych przypadkach jest to marketing, ale działania promocyjne będą prowadzone zupełnie inaczej.

Można by było tak naprawdę napisać książkę na ten temat (wielu autorów już to zrobiło!), jednak w dalszej części artykułu postaram się wyodrębnić to, który element strategii marketingu jest najważniejszy.

Złoty klucz – czyli co ma znaczenie priorytetowe w marketingu internetowym

Z perspektywy agencji marketingowej, która na co dzień skutecznie pomaga swoim klientom w działaniach marketingowych, moglibyśmy powiedzieć, że najważniejsze jest wszystko. 🙂

Wiem jednak, że nie po to czytasz ten artykuł, więc załóżmy, że mamy wyodrębnić 3 podstawowe aspekty, które stanowią absolutne minimum, na jakim działania marketingowe Twojej firmy powinny się skupiać. Byłyby to:

Media społecznościowe (np. dobry profil na Instagramie)

Więcej o tym wspomnę w dalszej części artykułu, ale ciekawy profil i zaangażowana społeczność to obowiązkowy obowiązek.

Strona internetowa

Twoi potencjalni klienci są przyzwyczajeni, że praktyczne każda firma posiada własną stronę internetową. Nie powinna ona być jednak robiona „na odwal się”. Fajnie jak wszystko jest spójne – szata graficzna, publikowane treści, odnośniki. Warto też prowadzić na tej stronie bloga. Dzięki temu zwiększysz ilość wejść na stronę, a dodatkowo, z perspektywy czytelników, będziesz specjalistą w swojej branży, który ma coś do powiedzenia.

Coś, czego nie widać, czyli relacje

Myślę, że to właściwie powinien być punkt nr 1. Firmy często skupiają się na skomplikowanych czynnościach, zapominając o tym, że finalnie to klient jest najważniejszy. Jeśli stworzysz fajną relację biznesową, zrobisz dobre wrażenie, to zostaniesz polecony. Poczta pantoflowa to jeden z bardziej niedocenianych sposobów reklamy. Nawet jeśli na początku nie chcesz się za bardzo skupiać na celowanym marketingu swojej firmy, nie zaniedbuj relacji i nie lekceważ tego, ile one mogą Ci dać.

Cytat: "jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób"

Pozytywne relacje z klientami – duży krok w stronę sukcesu

Mówiąc wyżej o 3 priorytetowych zagadnieniach marketingowych, które możesz podjąć dla swojej małej firmy, wymieniłam relacje. Uważam jednak, że temu zagadnieniu warto poświęcić trochę więcej uwagi, ponieważ (co bardzo ważne!) kosztuje to całe 0 zł, a jego potencjał jest ogromny.

Wiadomo, że klienci w gąszczu konkurencji zawsze będą szukać najkorzystniejszej dla siebie oferty, zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Jednak poza porównywaniem cenników w internecie, często (a może nawet najczęściej?) pytamy wśród znajomych czy rodziny.

I tutaj docieramy do dużej wartości fajnych relacji. Potocznie możemy powiedzieć, że jeśli Twój klient Cię lubi – na pewno puści dalej informacje, że zna fajnego gościa od… Tylko co zrobić, żeby Cię polubił?

Przede wszystkim zobacz w kliencie człowieka, nie tylko zarobek.

Wysłuchaj, staraj się zrozumieć potrzeby i oczekiwania, bądź cierpliwy. Twój klient dzięki temu poczuje się ważny i będzie bardziej chętny do stworzenia Twojej relacji.

Możesz próbować dodawać do swoich usług jakieś dodatkowe profity dla grupy docelowej.

Na pewno jest coś, nawet bardzo małego, co możesz zrobić poza standardem, np. dodatkowa grafika do posta w mediach społecznościowych? Jestem pewna, że znajdzie się mnóstwo takich rzeczy, które będą dla Ciebie niewielkim kosztem, a ogromnym zyskiem.

Out of the box!

Nie zamykaj się w swojej roli przedsiębiorcy. Pamiętaj, że też jesteś klientem wielu różnych firm. Spróbuj to wykorzystać – zastanów się co lubisz, a co Cię denerwuje i przekłuj na praktykę w swojej działalności!

Efekty z budowania pozytywnej relacji będą dla Ciebie zaskakujące

Mała firma w mediach społecznościowych

Myślę, że o samych zasadach działania na Facebooku, Instagramie czy LinkedInie. Na pewno zauważyłeś, jak dużą zmianę w świecie reklamy i promowania swoich usług te media przyniosły, dlatego podczas planowania marketingu swojej firmy, powinieneś wziąć pod uwagę aktywne prowadzenie profilu w mediach społecznościowych. Jest to kluczowy element podczas budowania strategii marketingowej.

Chcę jednak zwrócić uwagę, że poza potencjałem obecnie kryją się za tym zagrożenia, takie jak, chociażby, powielanie i kopiowanie czegoś, co już istnieje. Twórcy prześcigają się w parafrazowaniu tych samych treści i wykorzystywaniu oklepanych zasad. Ty tego nie rób.


Jaka jest moja rada na social media marketing? Zobacz, co robi konkurencja i zrób to inaczej. Coś nowego, ciekawego, pokazanego z zupełnie innej strony, zaciekawi odbiorców zdecydowanie bardziej niż kolejny profil o (tu wstaw branżę, w jakiej działasz). Prowadząc marketing internetowy na mediach społecznościowych, musisz wykazać się ogromną kreatywnością.

Podczas budowania swojej społeczności próbuj też unikać typowych zagrywek, które znajdziesz w internecie w pierwszym lepszym poradniku o prowadzeniu profilu. Mam tu na myśli techniki follow – unfollow, follow za follow, czy (o zgrozo!) kupowanie obserwatorów. Robiąc takie rzeczy pozornie będziesz miał duże konto, ale w praktyce kompletnie bezużyteczne.

Słuchaj, obserwuj, wyciągaj wnioski i bądź sobą. Nic, naprawdę nic w dzisiejszym świecie nie broni się bardziej i nie przynosi lepszych rezultatów niż autentyczność.

Czy dobra strategia marketingowa małych przedsiębiorstw wymaga dużych nakładów finansowych?

Przebrnęliśmy (choć mam nadzieję, że był to przyjemny czas 🙂 ) przez obszerną część teoretyczną. Teraz, z perspektywy pracownika profesjonalnej agencji marketingowej, spróbujmy zahaczyć o praktykę.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze! Czy prowadzenie marketingu małych firm musi być drogie? Z pewnością może, ale zdecydowanie nie musi.

Trzeba zacząć od tego, że brak planu to raczej złe rozwiązanie, również w kwestiach finansowych. Dlatego jeżeli pracujesz w małej firmie, zacznij szczegółowe planowanie budżetu i bieżące aktualizowanie tego planu – jest to najwygodniejsza opcja, która pozwoli na kontrolę Twoich oszczędności.

Wiele małych firm ma problem z prawidłowym rozplanowaniem. Jeśli zrobisz to rzetelnie, otrzymasz czarno na białym informację, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na działania marketingowe. Prowadzisz swój biznes i stać Cię na własny dział marketingu? A może lepszym rozwiązaniem będzie freelancer lub agencja marketingowa? Nikt nie wybierze za Ciebie. Mogę jedynie podpowiedzieć, że wybierając tę ostatnią opcję możesz pójść do firmy zewnętrznej, powiedzieć ile możesz wydać i (zakładając, że trafisz na profesjonalistów) otrzymasz najlepszą możliwą usługę, uwzględniającą Twój budżet.

Jeśli będziesz chciał analizować swoje finanse i przyjdzie Ci do głowy, że rezygnacja z wydatków na marketing, choćby na początku, to dobry pomysł, muszę Cę rozczarować. Optymalizacja kosztów na marketing to trochę jak optymalizacja ilości klientów 😉 Jak chcesz pozyskiwać nowych klientów, jeśli nie zamierzasz pokazać się im w odpowiedni sposób?

WAŻNE!

Dobry marketing firmy = dobre zarobki 🙂

Zewnętrzna firma to często optymalizacja kosztów

Wyżej był mały spojler i wspomniałam już o tym, że korzystnym rozwiązaniem może być dobrze wybrana agencja marketingowa. To tak naprawdę opcja WIN-WIN, ponieważ agencja może się wtedy rozwijać w nowym kierunku, a Ty masz profesjonalną usługę w wyznaczonych przez siebie widełkach cenowych.

Wybór masz ogromny. O tym, jak wybrać dobrą (a nawet najlepszą!) agencję, pisaliśmy tutaj.

Nie wiem, jak mogłyby Ci pomóc inne agencje, wiem za to jak możemy pomóc my, więc na tym przykładzie pokażę Ci plusy takiego rozwiązania.

Przede wszystkim szeroki zakres usług. Zajmujemy się:

Promocję małych firm rozpoczynamy od prowadzenia optymalnego marketingu internetowego, który jest jest skuteczny i zgodny z całą strategią marketingową firmy. Działamy zarówno nad strategią marketingu lokalnego, a także skupiamy się na małych firmach zajmujących się funkcjonowaniem na rynkach krajowych i zagranicznych.

Content marketing w Twojej firmie

Masz pewność, że content marketing Twojej firmy tworzyć będą sami specjaliści, ponieważ zatrudniamy własnych copywriterów, designerów i programistów. Nic nie jest dziełem przypadku, ponieważ wierzymy, że każdy jest specjalistą w swojej wąskiej dziedzinie. Nie znajdziesz u nas człowieka „od wszystkiego”. Dzięki temu naprawdę znamy się na tym, co robimy i jesteśmy w stanie robić to dobrze.

Reklama małej firmy to odpowiedzialne zadanie. Skąd o tym wiemy? Bo sami nie jesteśmy dużym przedsiębiorstwem. Nie brakuje nam pasji do działania i nowych pomysłów – wiemy jak rozwiązać problemy małych firm oraz w jaki sposób budować całą strategię marketingową.

Pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania, Google Ads, social media? Wybierzemy to, czego naprawdę potrzebujesz.

Oczywiście nie musisz korzystać z całego wachlarza naszych usług. Wysłuchamy Cię, zrozumiemy i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie. Jeżeli chcesz zobaczyć o co mi chodzi, możesz u nas zamówić bezpłatną wycenę.

Co jeszcze nas wyróżnia? „Wszystko w jednym miejscu” ma u nas bardzo dosłowne znaczenie, ponieważ dostarczamy jeszcze profesjonalne usługi księgowe. Jest to fajne rozwiązanie, bo wystarczy jeden kontakt w telefonie, żeby obsłużyć znaczną część działań w Twojej firmie.

Mam nadzieję, że temat marketingu dla małych firm jest teraz dla Ciebie jasny i rozumiesz, jak bardzo jest to istotne. Jeśli jednak nie chcesz podejmować się samodzielnej reklamy swojej firmy – skontaktuj się z nami! Razem coś wymyślimy.

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera, w którym dzielimy się tajnikami marketingu i otrzymaj 10% zniżki na dowolną usługę!

O autorze

Monika Kaszuba

Monika Kaszuba

Copywriter z pasją. Charakteryzuje się zamiłowaniem do słowa pisanego. Wolny czas lubi poświęcać na czytanie kryminałów i długie spacery nad morzem.

Chcesz więcej ruchu na stronie?

Otrzymaj darmowy audyt SEO od RodIN i zobacz ile ruchu możesz zyskać na swojej stronie www

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebyśmy zadbali o marketing Twojej firmy - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!