Jak kolor w marketingu działa na konsumentów? Psychologia barw w biznesie

Każda marka na początku musi zadecydować, jaki kolor będzie używała w swojej działalności jako element identyfikacji wizualnej. Kolor w marketingu jest niezwykle ważny, dlatego warto dokładnie zbadać temat barw przed podjęciem decyzji o wybraniu ich dla swojej firmy.
Kolor w marketingu

Spis treści

Kolor to jedno z najważniejszych narzędzi w marketingu, które może mieć znaczny wpływ na sposób, w jaki klienci postrzegają markę. Choć nieświadomie możemy przypisywać określone cechy i emocje do konkretnych kolorów, to psychologia barw w biznesie to o wiele więcej niż tylko subiektywne odczucia. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jakie właściwości mają poszczególne kolory i jakie wpływy mogą mieć na konsumentów. Poznamy również najlepsze praktyki stosowane przez firmy, które wykorzystują psychologię barw w swoich strategiach marketingowych, aby zwiększyć skuteczność komunikacji z klientami.

Istnieje wiele opracowań na temat tego, jak kolory wpływają na umysły klientów. Niestety psychologiczny wpływ kolorów na ludzki umysł wciąż pozostaje niejednoznaczny. Każdy kolor kojarzy się różnym osobom w inny sposób. Ma na to wpływ kultura, środowisko, a także wiele innych czynników zewnętrznych oddziałujących na człowieka. Postrzeganie kolorów może być różnorodne, ale odpowiednie wykorzystywanie kolorów i używanie ich do marketingu firmy ma szczególne znaczenie.

Kolor w biznesie – czy jest ważny?

Kolor jest jednym z najważniejszych elementów wizualnych w biznesie, ponieważ może wpłynąć na sposób, w jaki klienci odbierają markę lub produkt. Badania pokazują, że określone kolory mają znaczenie i mogą budzić pożądane emocje. To z kolei może wpłynąć na podejmowanie decyzji zakupowych. Dlatego wiele firm wykorzystuje psychologię barw w swoich strategiach marketingowych, aby przyciągnąć uwagę klientów i zbudować pozytywny wizerunek marki.


Kolor ma znaczenie. Jeżeli dobierzesz odpowiednie kolory swojej marki, możesz wpłynąć odpowiednio na klientów i użytkowników. Postrzeganie kolorów w biznesie się nieco różni od tego, jak podchodzimy do kolorów na co dzień. Każdy człowiek lubi inne barwy, ale w marketingu kolory działają nieco inaczej na każdego człowieka. Możemy podejść do tego tak, że psychologia koloru w biznesie oddziałuje nieco inaczej.

Kolory najbardziej i najmniej lubiane wśród mężczyzn i kobiet

Z badań wynika, że najmniej lubianym kolorem jest brązowy i pomarańczowy. Nie zmienia to faktu, że firmy takie jak Orange, UPS, M&M’s, Fanta czy Allegro osiągnęły ogromny sukces. Nie możemy się więc kierować tym, że jakiegoś koloru nie lubimy. Może się okazać, że w identyfikacji wizualnej firmy będzie on dobrym rozwiązaniem.

Znaczenie kolorów a budowanie wizerunku marki

Kolory są nieodłącznym elementem budowania wizerunku marki i mogą przyczynić się do wywołania określonych skojarzeń lub emocji u konsumentów. Ważne jest, aby wybór kolorów był zgodny z wartościami, jakie marka reprezentuje oraz z jej celami biznesowymi. Dobrze zaprojektowana strategia kolorów może pomóc w budowaniu świadomości marki, zwiększeniu rozpoznawalności i przyciągnięciu nowych klientów.


Marki wykorzystują kolory tak, aby przekonać potencjalnych klientów do zakupu ich produktów lub usług, wykorzystują znaczenie kolorów do tego, aby osiągnąć swój cel. Ważny jest często nawet odcień koloru logo firmy — w niektórych przypadkach liczy się nawet najmniejszy szczegół. Kolorystyka strony internetowej, materiałów reklamowych, social media, a także wielu innych elementów marketingu musi być spójna.

Jak wykorzystać koło kolorów do łączenia kolorów?

Koło kolorów jest bardzo przydatnym narzędziem w tworzeniu brandingu, ponieważ pozwala na łączenie kolorów w sposób harmonijny i estetyczny. Aby skorzystać z koła kolorów, należy wybrać główny kolor, który będzie dominował w brandingu. Następnie możesz wybrać na przykład jedną z trzech dostępnych opcji:

  • Kolor monochromatyczny: wykorzystanie różnych odcieni głównego koloru, np. odcienie ciemniejsze lub jaśniejsze.
  • Kolor analogiczny: wykorzystanie kolorów, które są położone obok siebie na kołowym diagramie kolorów, np. czerwień i pomarańczowy lub niebieski i zielony.
  • Kolor dopełniający: wykorzystanie kolorów, które są położone naprzeciwko siebie na kołowym diagramie kolorów, np. czerwień i zieleń lub niebieski i pomarańczowy.
Koło barw: kolory analogiczne, dopełniające i monochromatyczne


Kombinacja kolorów powinna być spójna z wartościami, jakie marka reprezentuje oraz z jej celami biznesowymi. Harmonijne łączenie kolorów może pomóc w budowaniu spójnego wizerunku marki i zwiększeniu jej rozpoznawalności. Oczywiście można wybrać kolory w inny sposób niż ten, który przedstawiłam powyżej, ale jest to przykładowa opcja do rozpoczęcia pracy z kolorami.

Przejdę teraz do znaczenia kolorów w marketingu. Chcę pokazać, jak można wykorzystać wybrane kolory w marketingu. Przedstawię także temat psychologii kolorów.

Kolor czarny – kolor biznesu

W marketingu kolor czarny jest jednym z najbardziej wszechstronnych kolorów i wykorzystuje się go w wielu branżach i celach biznesowych. W niektórych kulturach kolor czarny kojarzy się z żałobą lub negatywnymi emocjami, ale w zachodnim świecie, czarny jest często postrzegany jako kolor elegancji, prestiżu, ekskluzywności i siły.

Psychologia koloru czarnego

W marketingu czarny kolor stosuje się w brandingu i reklamach, aby budować wizerunek marki, która jest luksusowa, elegancka lub poważna (często np. marki samochodów, elektroniki). Czarny również jest stosowany jako neutralny kolor tła w projektowaniu logo lub strony internetowej. Podkreśla on wtedy inne kolory lub elementy graficzne.


Warto pamiętać, że czarny może być bardzo wpływowy, ale też może być przytłaczający. Należy ostrożnie dobierać jego ilość i sposób użycia w marketingu.

Czarny kolor u marek

Kolor biały – kolor czystości

Biały jest jednym z najczęściej stosowanych kolorów w marketingu, ponieważ symbolizuje czystość, prostotę, bezpieczeństwo i minimalizm. Kolor biały stosuje się w brandingu i reklamach, aby budować wizerunek marki, która jest nowoczesna, elegancka, przyjazna i luksusowa.


Biały kolor często jest stosowany w projektowaniu logo, stron internetowych i materiałów promocyjnych. Podkreśla on inne kolory lub elementy graficzne i nadać im kontrast.

Ponadto biały kolor wykorzystuje się jako tło, aby zwiększyć czytelność tekstu i innych elementów graficznych. Warto jednak pamiętać, że nadmierne użycie koloru białego może wprowadzić uczucie chłodu i oziębłości. Z tego powodu należy zwracać uwagę na jego proporcje i zawsze dostosowywać do konkretnych potrzeb i celów biznesowych.

Kolor fioletowy – poważna barwa

Kolor fioletowy symbolizuje kreatywność, luksus, tajemniczość i prestiż. Fiolet wykorzystuje się, aby budować wizerunek marki, która jest elegancka, nowoczesna i oryginalna.

Fioletowy kolor oczywiście kojarzy się z modą, kosmetykami i luksusowymi produktami. Fioletowego często się używa w kampaniach reklamowych, aby zwrócić uwagę na produkt lub usługę, zwiększyć świadomość marki i budować pozytywne skojarzenia z nią związane. Jednak nadmierne stosowanie koloru fioletowego może być przytłaczające. Należy zawsze dobierać go z umiarem, w zależności od konkretnych potrzeb i celów biznesowych.

Fiolet w marketingu

Kolor niebieski – kolor zaufania

Kolor niebieski jest jednym z najczęściej stosowanych kolorów w marketingu, ponieważ symbolizuje zaufanie, stabilność, spokój i profesjonalizm. Niebieski można wykorzystywać w brandingu i reklamach, aby budować wizerunek marki, która jest wiarygodna, odpowiedzialna i godna zaufania. Kolor niebieski wykorzystuje się szczególnie w branżach związanych z finansami, technologią i biznesem.

Psychologia koloru niebieskiego

Niebieski kolor wzbudza zaufanie. Używa się go w kampaniach reklamowych, aby zwrócić uwagę na produkt lub usługę i podkreślić ich niezawodność i jakość. Kolor niebieski kojarzymy z prestiżem, stylem i klasą. Ponadto niebieski można używać w projektowaniu stron internetowych i materiałów promocyjnych, aby podkreślić ich profesjonalizm i łatwość użytkowania. Nadmierne stosowanie koloru niebieskiego może prowadzić do wywołania odczuć związanych z zimną i bezduszną atmosferą. Należy dobierać jego ilość i sposób użycia w zależności od konkretnych potrzeb i celów biznesowych.

Kolor niebieski w marketingu

Kolor zielony – kolor natury

W reklamie kolor zielony często stosuje się, ponieważ symbolizuje naturę, świeżość, harmonię i równowagę. Jest to kolor natury, kolor zielony ma za zadanie uspokoić i odprężyć. Zielony wykorzystuje się w branding i reklamach, aby budować wizerunek marki, która jest ekologiczna, zdrowa i przyjazna dla środowiska.


Jest szczególnie popularny w branżach związanych z żywnością, kosmetykami naturalnymi oraz zielonymi technologiami. Zielony również używa się w kampaniach reklamowych, aby przyciągnąć uwagę na produkt lub usługę, podkreślić ich naturalność i zrównoważony charakter.

Psychologia koloru zielonego

Ponadto zielony kolor wykorzystuje się w projektowaniu logo, stron internetowych i materiałów promocyjnych, aby podkreślić ich ekologiczny i zdrowy charakter. Jednakże nadmierne stosowanie koloru zielonego może prowadzić do wywołania odczuć związanych z nudą, dlatego należy dobierać jego ilość i sposób użycia w zależności od konkretnych potrzeb i celów biznesowych.

Zielony kolor w marketingu

Kolor żółty – barwa wesoła

Żółty wykorzystywany jest w marketingu na wiele różnych sposobów. Kolor żółty ma za zadanie budować wizerunek marki, która jest wesoła, pełna energii i innowacyjna. W zależności od branży, w której działa firma, żółtego używa się w różnych kontekstach. Na przykład, w branży spożywczej żółty kolor często symbolizuje smak i aromat jedzenia, co może być wykorzystywane w projektowaniu opakowań i etykiet produktów.

Psychologia koloru żółtego

W branży kreatywnej żółty kolor wykorzystywany jest, aby przyciągnąć uwagę na projekt lub usługę, podkreślając kreatywność i innowacyjność oferowanego rozwiązania. Firmy, które mają kolor żółty w swojej identyfikacji, chcą często zwrócić nim uwagę klientów. Często używa się go w projektowaniu stron internetowych, materiałów promocyjnych i plakatów. Jednakże nadmierne stosowanie koloru żółtego może prowadzić do wywołania odczuć związanych z przesadą lub agresywnością. Należy dobierać jego ilość i sposób użycia w zależności od konkretnych potrzeb i celów biznesowych.

Logo marek w kolorze żółtym

Kolor czerwony – kolor miłości

Czerwony to popularny wybór w marketingu ze względu na silne skojarzenia z pasją, energią, miłością i witalnością. Kolor ten wykorzystywany jest w strategii brandingowej i kampaniach reklamowych, aby wyróżnić markę na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę konsumentów.


Czerwony szczególnie dobrze sprawdza się w branżach związanych z jedzeniem, modą, kosmetykami oraz usługami. Kojarzy się z silnymi emocjami, takimi jak romantyczne, zdrowotne lub rozrywkowe.

Psychologia koloru czerwonego

W przypadku produktów luksusowych czerwony kolor może budować skojarzenia z jakością i prestiżem. Kolor czerwony ma za zadanie skupić uwagę klienta. Jednakże zbyt intensywne i częste użycie tego koloru często jest uznawane za agresywne lub niepokojące. Należy dostosowywać jego ilość i sposób użycia do celów biznesowych i odbiorców.

Czerwony kolor w marketingu

Kolor pomarańczowy – kolor energii

Kolor pomarańczowy jest często wykorzystywany w marketingu jako barwa kojarząca się z energią, radością, entuzjazmem i optymizmem. Stosuje się go w projektowaniu materiałów reklamowych, aby przyciągnąć uwagę konsumentów i wyróżnić markę na tle konkurencji. Znaczenie koloru pomarańczowego można wykorzystać w branży spożywczej czy sportowej, ponieważ kojarzy się z aktywnością, zdrowiem i radością z życia.

Psychologia koloru pomarańczowego

Barwa pomarańczowa kojarzy się z taniością lub łatwością zakupu, co może być korzystne w przypadku promocji wyprzedaży lub ofert specjalnych. Jednak, jak w przypadku innych kolorów, nadmierne stosowanie pomarańczowego może wywołać negatywne skojarzenia. Może być to tandetność lub brak powagi, dlatego warto rozważyć jego zastosowanie z umiarem i w kontekście konkretnych celów biznesowych.

Pomarańczowy w marketingu

Kolor różowy – kolor kobiecy

Różowy to barwa kojarząca się z kobiecością, delikatnością, romantyzmem i czułością. Z tego powodu często wykorzystuje się go w marketingu produktów skierowanych do kobiet lub związanych z kobiecymi potrzebami (kosmetyki, biżuteria, odzież czy akcesoria). Różowy kolor może również budować skojarzenia z niewinnością, co czyni go odpowiednim wyborem dla produktów przeznaczonych dla dzieci.

W reklamach kolor różowy używany jest, aby wzbudzić pozytywne emocje, takie jak radość, przyjemność lub zadowolenie. To z kolei wpływa na pozytywny odbiór marki przez konsumentów. Jednak, ze względu na silne kojarzenia z kobiecymi stereotypami, zbyt intensywne wykorzystanie koloru różowego może być uznane za seksistowskie lub przestarzałe. Należy dostosować jego użycie do charakteru marki i oczekiwań grupy docelowej.

Kolor różowy w marketingu

Wykorzystanie psychologii kolorów w marketingu firmy

Jeżeli stoisz teraz przed decyzją, jaki kolor wybrać, aby stworzyć dobrą markę — zastanów się, jakie emocje ma ona przekazać.


Postrzeganie kolorów różni się wśród każdego człowieka, dlatego warto zapoznać się z branżą, a także odbiorcami, aby zobaczyć, jak dobór kolorów oddziałuje na nich.

W marketingu marki należy stworzyć jasną identyfikację wizualną, którą należy wykorzystywać na swojej stronie internetowejsocial mediach oraz całej strategii marketingowej.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w stworzeniu identyfikacji wizualnej firmy — zapraszamy do kontaktu z naszą agencją marketingową RodIN, gdzie od lat zajmujemy tworzeniem strategii marketingowych dla wielu klientów — w tym także zadbaniu o kolorystyczny aspekt (tworzeniu logo, grafik, stron internetowych i innych). Sukcesy naszych klientów możesz zobaczyć tutaj.

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera, w którym dzielimy się tajnikami marketingu i otrzymaj 10% zniżki na dowolną usługę!

O autorze

Aleksandra Paździor

Aleksandra Paździor

Specjalistka ds. SEO i Google Ads, która pasjonuje się User Experience oraz designem w biznesie. W wolnych chwilach podróżuje oraz poszerza swoją wiedzę w wielu dziedzinach na kursach i szkoleniach.

Twoja strona internetowa nie przynosi efektów?

Wypełnij formularz i otrzymaj darmowy audyt strony www od RodIN.

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebyśmy zadbali o marketing Twojej firmy - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!