Proces planowania strategii marketingowej

Proces planowania strategii marketingowej jest nieodłącznym elementem sukcesu każdej organizacji. Stworzenie zoptymalizowanego planu prowadzonych działań marketingowych może pomóc firmie dotrzeć do nowych klientów, wyprzedzić konkurencję i osiągnąć sukces w biznesie. Jak działa plan marketingowy? Jak powinna wyglądać profesjonalna struktura strategii marketingowej? Dowiedz się, jak stworzyć skuteczną strategię marketingową dla Twojej firmy!
Proces planowania strategii marketingowej

Spis treści

Czy wiesz, że stworzenie skutecznego planu marketingowego może wpłynąć na zwiększenie pozycji Twojej firmy na rynku, jednocześnie przyczyniając się do generowania większych przychodów i budowania długofalowych relacji z klientami? Poprzez analizę rynku i konkurencji, firma może również wyprzedzać trendy i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań potencjalnych klientów. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak działa plan marketingowy, na czym polega proces planowania strategii marketingowej i jak możesz wykorzystać tę wiedzę w praktyce!

Strategia marketingowa

Strategia marketingowa – to fundamentalny plan działania , który ma na celu rozpoznanie i określenie celów marketingowych i biznesowych danej firmy. Opiera się ona na skrupulatnej analizie rynku, określeniu kierunków działań marketingowych oraz wyznaczeniu sposobów dotarcia do wyznaczonej grupy docelowej. W ramach budowania strategii marketingowej następuje m.in.:

  • ustalenie celów marketingowych przedsiębiorstwa,
  • analiza konkurencji,
  • analiza grupy docelowej,
  • planowanie działań promocyjnych,
  • wykorzystanie dostępnych narzędzi marketingowych,
  • dobór odpowiednich kanałów marketingowych.
Budowanie strategii marketingowej

Strategia marketingowa opracowana przez RodIN

W firmie Rodin opracowujemy skuteczne strategie marketingowe dostosowane do unikalnych potrzeb i celów strategicznych naszych klientów. Jednym z wyjątkowych projektów, jakimi zajęliśmy się w ostatnim czasie jest współpraca z klientem SolveQ. W tym przypadku przygotowaliśmy spersonalizowaną strategię marketingową od podstaw.

Zgodnie z opracowanym planem komunikacji marketingowej zajęliśmy się m.in. poprawą błędów technicznych, zmianą treści, a także designu strony internetowej, zwiększeniem liczby publikowanych postów w mediach społecznościowych, planowaniem kampanii Google Ads, tworzeniem i publikacją zoptymalizowanych treści na bloga firmowego i wiele więcej!

Poprzez analizę danych rynkowych, zdefiniowanie celów marketingowych, a także ustalenie budżetu marketingowego stworzyliśmy spójny plan działań. Przełożył się on na znaczny wzrost obserwatorów w mediach społecznościowych, zwiększenie liczby wyświetleń w kanałach marketingowych firmy i kilkukrotny wzrost reakcji użytkowników na publikowane treści!

Strategiczny plan marketingowy czy zaplanowana strategia marketingowa?

Zarówno strategiczny plan marketingowy, jak i zaplanowana strategia marketingowa, to dwa istotne narzędzia biznesowe, które mają na celu osiągnięcie sukcesu na konkurencyjnym rynku. Podstawową różnicą między tymi dwoma pojęciami jest zakres czasowy i szczegółowość. Strategiczny plan marketingowy – koncentruje się na operacyjnych aspektach realizacji krótkoterminowych celów, podczas gdy strategia marketingowa to długofalowy, strategiczny plan działania. Ukierunkowuje on firmę na osiągnięcie długoterminowych celów marketingowych i biznesowych.

Chcesz żebyśmy poprowadzili marketing Twojej firmy?

Zamów darmową wycenę!

Czym jest planowanie marketingowe?

Planowanie marketingowe to ważny proces, który umożliwia firmom osiągnięcie wyznaczonych celów biznesowych poprzez skoncentrowanie się na skoordynowanych działaniach marketingowych. W ramach planu marketingowego tworzony jest kompleksowy plan działania. Ma on za zadanie pomóc firmie dotrzeć do nowych klientów, a także skutecznie wypromować oferowane przez nią produkty lub usługi.

Kluczowym etapem planu marketingowego jest określenie grupy docelowej oraz wyznaczenie unikalnej wartości, którą firma chce przekazać swoim klientom. Zrozumienie potrzeb, oczekiwań, a także zachowań potencjalnych klientów pozwala na precyzyjne dopasowanie strategii, co z kolei przyczynia się do większego sukcesu prowadzonych kampanii promocyjnych.

W kontekście planowania marketingowego warto wspomnieć także o istotnym pojęciu, jakim jest ogólny plan marketingowy. Stanowi on fundament dla krótkoterminowych planów marketingowych realizujących bardziej konkretne cele, a także strategie rozwoju w ramach określonych kampanii i działań promocyjnych. Dzięki wprowadzeniu ogólnego planu marketingowego firma ma możliwość spójnego kształtowania swojego wizerunku na rynku. W dłuższej perspektywie czasu przekłada się na wzrost rozpoznawalności marki wśród potencjalnych klientów.

Co to jest strategia marketingowa?

Strategia marketingowa – długofalowy plan działania, który pomaga firmom określać i osiągać swoje cele biznesowe poprzez skoncentrowanie wysiłków na długoterminowych celach, a także wypracowaniu konkurencyjnej przewagi na rynku. Fundamentalnym etapem tworzenia strategii marketingowej jest analiza SWOT. Jest to popularne narzędzie strategiczne, które pomaga przedsiębiorcom ocenić sytuację swoich firm w odniesieniu do ich mocnych stron, słabości, możliwości i zagrożeń.

Następnie, w oparciu o analizę SWOT oraz określenie celów strategicznych, firma definiuje swoje główne kierunki i obszary działania. Tworzenie skutecznej strategii marketingowej wymaga także uwzględnienia działań konkurencji poprzez analizę strategii marketingowej konkurencyjnej, co pozwala na zrozumienie otoczenia biznesowego, jednocześnie zwiększając szansę firmy na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej.

Przygotowanie długofalowej strategii marketingowej może przynieść firmie wiele korzyści. Przede wszystkim, strategia marketingowa pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów, czasu i budżetu marketingowego poprzez skupienie się na działaniach, które mają największy potencjał generowania wartości. Dzięki temu firma może uniknąć marnowania zasobów na nieefektywne działania. Ponadto, odpowiednio zaplanowana strategia marketingowa pomaga w lepszym zrozumieniu rynku i potencjalnych klientów, co pozwala dostosować ofertę do ich aktualnych potrzeb i reagować na zmieniające się trendy.

Zajmiemy się marketingiem w Twojej firmie!

Wypełnij formularz i otrzymaj darmową wycenę:

Kiedy wykorzystać budowanie strategii marketingowej?

Budowanie strategii marketingowej to ważny krok dla przedsiębiorców, którzy pragną zwiększyć skuteczność swoich działań marketingowych i osiągnąć długofalowy sukces na konkurencyjnym rynku. Oto kilka przykładów, w których zaplanowanie, a także zbudowanie skutecznej strategii marketingowej firmy może okazać się szczególnie pomocne.

Kiedy stworzyć strategię marketingową?

1. Rozpoczęcie działalności

Dla nowych firm budowanie strategii marketingowej jest fundamentem, który znacznie ułatwia osiągnięcie długofalowych rezultatów podejmowanych działań. Odpowiednio zaplanowana strategia marketingowa pozwala zdefiniować, jak firma chce być postrzegana przez klientów i jakie cele chce osiągnąć w krótszej, a także dłuższej perspektywie.

2. Rozwój na nowym rynku

Gdy firma chce wejść na nowy rynek lub wprowadzić nowy produkt, powinna rozważyć zmianę lub aktualizację podejmowanych działań marketingowych. Opracowanie strategii marki może pomóc zrozumieć specyfikę rynku, zidentyfikować grupy docelowe i dostosować komunikację, aby móc osiągnąć sukces w nowym środowisku.

3. Skala działalności

W miarę rosnącej skali działalności, odpowiednio zaplanowana strategia marketingowa tworzy możliwość efektywnego zarządzania zasobami, a także dostosowania działań do zmieniających się warunków rynkowych, zapewniając spójność i skuteczność działań na większą skalę.

4. Utrzymanie zaangażowania klientów

Długofalowa strategia marketingowa może pomóc firmie w budowaniu trwałych relacji z klientami poprzez dostarczanie im wartościowych treści, ofert i produktów, co z kolei może przełożyć się na wzrost lojalności, a także podtrzymanie zaangażowania klientów.

5. Rebranding

W przypadku potrzeby rembrandingu lub zmiany wizerunku firmy, podjęcie odpowiednich działań marketingowych może ułatwić sprecyzowanie kierunku zmian oraz zaplanowanie działań komunikacyjnych, które przekonają do siebie zarówno obecnych, jak i przyszłych klientów.

Przykłady strategii marketingowej

Inwestycja w skuteczną strategię rozwoju firmy to klucz do osiągnięcia sukcesu na konkurencyjnym rynku. Bez odpowiednio zaplanowanej strategii, a także kampanii marketingowej, nawet najbardziej innowacyjne marki mogą nie dotrzeć do swojej grupy docelowej, a ich oferta może pozostać niewidoczna dla potencjalnych klientów.

Oto przykłady firm, które wiedzą, jak wykorzystać dostępne narzędzia marketingowe i stworzyć skuteczną strategię komunikacji, aby dotrzeć do nowych klientów i osiągnąć sukces w biznesie!

Nike – strategia oparta na budowaniu wspólnoty

Strategia komunikacji firmy Nike stanowi przykład skutecznej strategii marketingowej opartej na budowaniu wizerunku silnej marki, tworzeniu wspólnoty, a także inspiracji do sportowego stylu życia.

Nike - strategia marketingowa

Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek sportowych na świecie. Działania marketingowe firmy nie są skoncentrowane wyłącznie na sprzedaży produktów, ale także na kreowaniu głębokich relacji emocjonalnych z klientami. Słynne motto „Just Do It” stało się nie tylko rozpoznawalnym hasłem reklamowym. Jest to również inspiracja dla klientów do pokonywania przeszkód i osiągania swoich celów.

Starbucks – strategia oparta na personalizacji i doświadczeniach

Firma Starbucks zdobyła popularność dzięki realizacji celów marketingowych opartych na tworzeniu unikalnych doświadczeń swoich klientów.

W kawiarniach Starbucks nie chodzi tylko o kawę, ale także o atmosferę, wygodę i spersonalizowaną obsługę. Marka inwestuje w design wnętrz, oferuje szeroki wybór napojów oraz zachęca do spędzania czasu w swoich kawiarniach. Ponadto wszyscy pracownicy są szkoleni, aby tworzyć indywidualne kontakty z klientami. Na przykład poprzez zadanie pytania o imię klienta i zapisanie go na kubku z napojem.

Airbnb – strategia oparta na społeczności i zaufaniu

Strategia firmy Airbnb koncentruje się na tworzeniu globalnej społeczności podróżujących oraz udostępnianiu unikalnych doświadczeń, a także miejsc noclegowych.

Airbnb oferuje nie tylko tradycyjne hotele, ale także unikalne miejsca noclegowe, takie jak apartamenty, wille, domki na drzewie, czy łodzie. Takie podejście umożliwia podróżnym odkrywanie niekonwencjonalnych doświadczeń. Jednym z ważnych aspektów strategii komunikacji marki jest spersonalizowane podejście do klienta. Platforma umożliwia m.in. filtrowanie ofert według własnych preferencji i potrzeb, takich jak lokalizacja, liczba osób, cena, czy wyposażenie.

Proces planowania strategii marketingowej – najlepsze praktyki

Proces marketingowego planowania strategicznego marki opiera się na stworzeniu spójnego planu działań marketingowych, które mają przyczynić się do osiągnięcia określonych celów marketingowych firmy w wyznaczonym czasie. Planowanie strategii marketingowej firmy zgodnie z najlepszymi praktykami powinno uwzględniać najważniejsze etapy tworzenia planu, które przedstawiam poniżej.

Proces tworzenia strategii marketingowej

1. Analiza rynku

Przed rozpoczęciem tworzenia strategii marketingowej, należy przeprowadzić analizę sytuacji rynkowej, a także wewnętrznej firmy. To pierwszy krok realizacji działań marketingowych, który dostarczy informacji o otoczeniu biznesowym i pozwoli na identyfikację mocnych i słabych stron firmy, a także szans i zagrożeń.

2. Segmentacja rynku docelowego

Proces strategicznego planowania działań marketingowych wymaga rozpoznania grup docelowych oraz ich potrzeb, a także oczekiwań względem firmy. Skuteczna segmentacja umożliwia dostarczenie bardziej spersonalizowanych i efektywnych komunikatów do docelowej grupy odbiorców.

3. Cele firmy

Konkretne cele marketingowe stanowią fundament skutecznej strategii. Cele strategii marketingowej powinny być mierzalne, osiągalne, a także dostosowane do głównych założeń planu strategicznego firmy.

4. Tworzenie persony

Stworzenie persony, czyli fikcyjnego profilu reprezentującego typowego klienta pomaga lepiej zrozumieć, a także skoncentrować się na potrzebach swojej grupy docelowej. Persona pomaga w skoncentrowaniu działań marketingowych na tych obszarach, które są dla klientów najważniejsze. Dzięki temu firma nie marnuje zasobów na nieefektywne działania i osiąga lepsze wyniki.

5. Narzędzia marketingowe

Wybór narzędzi powinien być ściśle związany z celami strategii marketingowej. Dla przykładu, jeśli celem firmy jest zwiększenie zaangażowania potencjalnych klientów w mediach społecznościowych, to narzędzia do zarządzania tym obszarem powinny być dla nas priorytetowe.

6. Wybór strategii działania

Na tym etapie dokonywany jest wybór strategii marketingowej. W zależności od celów marketingowych firmy można rozważyć różne rodzaje strategii. Może to być strategia różnicowania, strategia rozwoju produktu, czy strategia innowacyjności.

7. Planowanie działań marketingowych

W oparciu o wybraną strategię, opracowywane są konkretne działania marketingowe firmy. Ten etap tworzenia planu obejmuje m.in. wybór kanałów promocji, ustalenie taktyki promocyjnej, czy zaplanowanie kampanii reklamowych.

8. Wdrożenie strategii marketingowej

Proces wdrażania wybranej strategii marketingowej obejmuje m.in. przygotowanie zespołu, delegowanie zadań, stworzenie harmonogramu publikacji treści, regularne spotkania w zespole oraz monitorowanie wyników podejmowanych działań.

9. Budżet i zasoby

Określenie budżetu marketingowego jest niezwykle istotne dla skutecznej realizacji strategii. Planowanie finansowe musi uwzględniać koszty działań marketingowych oraz oczekiwane zwroty z inwestycji.

10. Monitorowanie i analiza

Kompleksowa strategia marketingowa składa się także z regularnego monitorowania rezultatów i mierzenia efektywności działań. To pozwala na wdrażanie zmian i aktualizacji w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe.

Rozwiązania, których może potrzebować Twoja firma

Pozycjonowanie stron (SEO)

Google Ads (SEM)

Prowadzenie social media

Szkolenia marketingowe

Planowanie strategii marketingowej z RodIN

RodIN oferuje kompleksowe usługi z zakresu planowania i wdrażania strategii marketingowej. Pomagają one przedsiębiorcom zwiększać zasięgi, docierać do nowych klientów, a także osiągać sukces w biznesie!

Planowanie strategii marketingowej z RodIN

Jeśli jesteś zainteresowany opracowaniem profesjonalnej strategii marketingowej dla Twojej firmy – sprawdź, jak stworzyliśmy skuteczne strategie biznesowe dla naszych klientów lub skorzystaj z bezpłatnej wyceny usług!

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera, w którym dzielimy się tajnikami marketingu i otrzymaj 10% zniżki na dowolną usługę!

O autorze

Natalia Baraniecka

Natalia Baraniecka

Copywriter z doświadczeniem w sprzedaży. Interesuje się SEO i content marketingiem. W wolnym czasie czyta książki psychologiczne i praktykuje jogę.

Chcesz więcej ruchu na stronie?

Otrzymaj darmowy audyt SEO od RodIN i zobacz ile ruchu możesz zyskać na swojej stronie www

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebyśmy zadbali o marketing Twojej firmy - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!