Wyłączenie algorytmów na Instagramie – aplikacje Meta nie będą aż tak uzależniające?

Już niedługo całym terenie Unii Europejskiej będzie można wyłączyć algorytmy Instagrama oraz Facebooka. Zmiana algorytmy Meta może spowodować niemałe zamieszanie zarówno dla użytkowników, jak i twórców Instagrama, a także Facebooka.
Wyłączenie algorytmów na Instagramie

Spis treści

Algorytm na Instagramie – są to reguły i mechanizmy, które decydują za Ciebie, co widzisz w swoich wyświetlanych treściach (feedzie). Wykorzystywane są tego takie dane jak interakcje, zainteresowania oraz zachowania użytkownika. Używane są dlatego, aby dotrzeć z treściami, które najprawdopodobniej się spodobają użytkownikowi, a tym samym zostaną oni dłużej w danym medium społecznościowym. Tworzy to spersonalizowane doświadczenie przeglądania.

Jak wyłączyć algorytm na Instagramie?

Wejdź na aplikację Instagrama na swoim telefonie. Znajdź lupkę wyszukiwania na dole aplikacji (oznaczona żółtym kółkiem) i w nią kliknij. Odnajdź trzy kropki na górze ekranu po prawej stronie, a następnie wybierz opcję „Bez personalizacji”.

Wyłączenie algorytmów na Instagramie

Po wyłączeniu powinien pojawić się komunikat „Te propozycje nie zostały spersonalizowane dla Ciebie. Ten filtr nie będzie stosowany do wyników wyszukiwania.”

Opcja „Bez personalizacji” powoduje to, że nie będą się wyświetlać wyniki na podstawie algorytmów. Jeżeli chcesz wrócić do podstawowych ustawień (na podstawie algorytmów), wybierz opcję „Dla Ciebie”.

Aplikacja Instagram

Wyłączenie algorytmów na Instagramie – o co dokładnie chodzi?

Algorytmy Instagrama i Facebooka mają się niedługo zmienić. Europejscy użytkownicy – według najnowszego ogłoszenia Meta – mogą zrezygnować z algorytmów w aplikacjach. Jest to spowodowane ogromnym wpływem algorytmów na użytkowników mediów społecznościowych. W wielu momentach zamykają się w „bańkach informacyjnych”, co może powodować dezinformację. Użytkownicy są także bardziej narażeni na uzależnienie od oglądania takich treści – szczególnie Reelsów czy innych filmików. Wyłączenie algorytmów na Instagramie oraz Facebooku może bezpowrotnie zmienić te aplikacje.

Wcześniejsze wprowadzenie zmian związanych z algorytmem Instagrama

DSA wymaga, aby duże platformy społecznościowe umożliwiły użytkownikom z Unii Europejskiej rezygnację z otrzymywania spersonalizowanych rekomendacji. W niektórych miejscach Instagram już na początku 2023 roku włączył możliwość chronologicznego przeglądania wpisów tylko od osób, które się obserwuje. Można było to ustawić wybierając opcję Following.

Zmiana algorytmu Instagrama – jak będzie wyglądać funkcja wyłączenia algorytmów?


Dajemy naszej europejskiej społeczności możliwość przeglądania i odkrywania treści na Reelsach, Stories i w wyszukiwarce, a także innych elementach Instagrama i Facebooka. Na przykład na Instagramie i Facebooku użytkownicy będą mieli możliwość przeglądania relacji i Reelsów tylko od osób, które obserwują, uszeregowanych w porządku chronologicznym od najnowszych do najstarszych. Będą także mogli wyświetlać wyniki wyszukiwania wyłącznie na podstawie wpisanych przez siebie słów, a nie personalizowanych dla nich treści na podstawie ich wcześniejszej aktywności i osobistych zainteresowań.

Na ten moment nie ma dokładnej instrukcji podanej, jak to będzie można zrobić. Bardzo możliwe, że w ciągu najbliższych dni dowiemy się, jak dokładnie wyłączyć algorytm sortowania wyświetlanych treści. Funkcja ta będzie opierać się na chronologicznym sortowaniu Rolek oraz Relacji na Instagramie, a tym samym będziemy mogli obejrzeć najbardziej aktualne materiały, a nie treści sugerowane przez Meta. Algorytmy, które sugerują użytkownikom treści będą mogły zostać zamienione na chronologiczne wyświetlanie feedu w aplikacjach. Porządek chronologiczny może być bardzo dobrą opcją dla Instagram Reels oraz Instagram Stories.

Algorytm Instagram 2023

Wyłączenie algorytmów na Instagramie

Meta potwierdziła, że Instagram oraz Facebook wprowadzi nowe zasady co do przejrzystości, a także odpowiedzialności i wzmacniania pozycji użytkowników. Jest to spowodowane Unijną Ustawą o Usługach Cyfrowych (czyli tzw. DSA).

Czym dokładniej jest DSA?

DSA, czyli Digital Services Act (po polsku: Akt o usługach cyfrowych) to nic innego, jak rozporządzenie, które mówi na temat obszaru cyfrowego. Często porównywany jest on do RODO, ale dotyczy ono w wielu aspektach zupełnie innych rzeczy. DSA zaostrza w wielu sytuacjach wymogi wobec dostawców usług internetowych działających w Unii Europejskiej.

Co wprowadza DSA?

DSA definiuje VLOP (Very Large Online Platforms), czyli Bardzo duże platformy internetowe oraz VLOSE (Very Large Online Search Engines), czyli Bardzo duże wyszukiwarki internetowe, które muszą dostosować się do najnowszych zmian. Na terenie Unii Europejskiej „bardzo duża” oznacza, że liczba użytkowników danej usługi wynosi ponad 45 milionów. Oprócz Instagrama i Facebooka są tutaj także takie strony jak YouTube, Twitter, Snapchat, LinkedIn, Booking.com, Zalando, Pinterest czy AliExpress. Do VLOSE należy tylko Google i Bing.

Zarządzanie zmianami algorytmu Instagrama – jak to wyglądało w środku Meta?

Meta bezpośrednio mówi, że pracowali od listopada 2022 nad tym, żeby zareagować na ustawę DSA. Dostosowywali istniejące systemy oraz procesy, które dbają o bezpieczeństwo i integralność do tego aktu. Zespół, który nad tym pracował miał ponad 1000 osób. Miało to na celu zapewnienie użytkownikom większej liczby możliwości dostosowania swoich doświadczeń na Instagramie oraz Facebooku. Informują także, że od lutego 2023 nastolatki w wieku 13-17 lat nie widzą reklam opartych na aktywności w tych aplikacjach. Teraz poszli jednak o krok dalej.


W ramach naszego stałego zaangażowania w wypełnianie naszych obowiązków wprowadziliśmy dodatkowe środku w zakresie przejrzystości i nowe opcje dla użytkowników.

Zajmiemy się marketingiem w Twojej firmie!

Wypełnij formularz i otrzymaj darmową wycenę:

Instagram, Facebook, TikTok oraz inne media społecznościowe i ich spersonalizowane rekomendacje

Niedawno podobną decyzję odnośnie algorytmów podjął także TikTok. Wprowadzono na platformie zmiany, dzięki którym użytkownicy mogą wyłączyć algorytmy kierujące TikToki właśnie do ich profili. Po dłuższym przytrzymaniu pojedynczego filmiku pojawia się specjalna opcja, dzięki której można wyłączyć algorytmy TikToka.

Regulacja, którą wprowadziła UE, ma wpłynąć na wszystkie duże platformy społecznościowe, aby zapobiec rekomendowaniom opartym na algorytmach aplikacji. Niestety z opcji będzie mogła skorzystać tylko społeczność z Unii Europejskiej.

Media społecznościowe


Byliśmy pierwszą platformą, która wdrożyła narzędzia przejrzystości reklam (…). Rozszerzamy także Bibliotekę reklam, aby wyświetlała i archiwizowała wszystkie reklamy do osób w UE. (…) Reklamy te będą przechowywane w naszej publicznej Bibliotece reklam przez rok.

Oznacza to, że użytkownicy będzie mógł lepiej zrozumieć, dlaczego ta konkretna reklama (wyświetlana w granicach Unii Europejskiej) trafiła właśnie do niego.

Szczegóły zmian na Instagramie


Zapewniamy bezprecedensowy poziom wglądy w ranking treści naszych systemów AI, wypuszczając 22 karty systemowe dla Facebooka i Instagrama. (…) Opierają się one na naszej wieloletniej funkcji „Dlaczego to widzę”, która pozwala użytkownikom zobaczyć bezpośrednio w naszych aplikacjach szczegółowe informacje na temat tego, dlaczego nasze systemy przewidziały, że określone treści będą dla nich istotne.

Na podstawie informacji od Nicka Clegga – prezesa do spraw globalnych w Meta, te zmiany wprowadzone w Stories, Reels i wyszukiwarce to tylko część ich pracy, jaką wykonują w tym miesiącu, aby zapewnić zgodność z DSA. Oprócz działań wyżej opisanych twierdzi, że firma podała więcej szczegółów na temat algorytmów rekomendacji i wprowadziła nowe ograniczenia, które dotyczą możliwości kierowania reklam do nastolatków. W tym momencie pracuje także nad tym, aby ułatwić zgłoszenie nielegalnych treści w platformach Meta i zapewni użytkownikom w UE więcej informacji na temat decyzji w sprawie moderacji algorytmów.

Proponowana zawartość na instagramie - Wstrzymaj proponowane posty w Aktualnościach

Nowości na Instagramie

Nowości na Instagramie

Dla użytkowników Instagrama, 2023 to niewątpliwie interesujący rok. Jeszcze niedawno opisywaliśmy w naszych artykułach Kanały na Instagramie oraz AI Chatbot Instagram. Wiele nowości wypuszczonych w ostatnich miesiącach może przyciągnąć użytkowników do zaangażowania z korzystania z aplikacji. Nie jest to w 100% pewne, że będzie to miało dobry wpływ na społeczeństwo.

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera, w którym dzielimy się tajnikami marketingu i otrzymaj 10% zniżki na dowolną usługę!

O autorze

Aleksandra Paździor

Aleksandra Paździor

Specjalistka ds. SEO i Google Ads, która pasjonuje się User Experience oraz designem w biznesie. Posiada dużą wiedzę i doświadczenie dotyczące marketingu cyfrowego i internetowego. Dba o to, aby strony były przyjazne dla użytkowników i estetycznie zaprojektowane. Cechuje ją kreatywność i umiejętność myślenia strategicznego, co pozwala na skuteczne wdrażanie działań marketingowych i osiąganie celów biznesowych. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu potrafi w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje internetowy rynek. W wolnych chwilach podróżuje oraz poszerza swoją wiedzę w wielu dziedzinach na kursach i szkoleniach. Regularnie uczestniczy w branżowych konferencjach i szkoleniach oraz czyta specjalistyczne publikacje. Jest otwarta na nowe wyzwania i stale poszukuje sposobów na doskonalenie swoich umiejętności.

Twoja strona internetowa nie przynosi efektów?

Wypełnij formularz i otrzymaj darmowy audyt strony www od RodIN.

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebyśmy zadbali o marketing Twojej firmy - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!