Jakie trendy UX rządzą w 2023 roku? Przykłady i porady

Jakie trendy UX przodują w 2023 r.? Wykorzystywanie sztucznej inteligencji, personalizacja, interakcje z użytkownikami i rozszerzona rzeczywistość to TOP5, wśród projektantów stron internetowych. Chcesz wiedzieć więcej? Odpowiedzi i masę przydatnych informacji znajdziesz poniżej!
Tendy w UX

Spis treści

Użytkownik, czyli potencjalny klient wielu firm jest teraz bardzo wymagający. Nic więc dziwnego, że każdy przedsiębiorca walczy o przyciąganie uwagi i wzbudzanie zainteresowania. UX, czyli User Experience (doświadczenia użytkownika), są bardzo istotnym elementem przy tworzeniu projektów stron internetowych. Sprawdź jak dbać o dobre doświadczenia użytkowników oraz dlaczego powinieneś traktować to poważnie!

Witaj w świecie UX, gdzie interakcje między człowiekiem a technologią nabierają nowego znaczenia. Projektowanie stron internetowych, aplikacji i innych interaktywnych rozwiązań nigdy wcześniej nie było tak istotne jak teraz, gdy ludzie coraz bardziej korzystają z cyfrowych narzędzi w codziennym życiu.

W tym artykule omówię najważniejsze trendy UX w 2023 roku, które są kluczowe dla projektantów, aby dawać użytkownikom najlepsze doświadczenia i wyróżniać się na rynku.

Trendy UX 2023

Nowe trendy UX w projektowaniu interfejsów użytkownika

Nowe trendy projektowania, które będą coraz bardziej przyciągać uwagę osób projektujących strony internetowe, są podane poniżej.

Cross device, czyli potocznie mówiąc „multiurządzeniowość”

Chodzi o to, że użytkownicy witryn internetowych często przeglądają je na różnych urządzeniach, zamiennie i oczekują, że na każdym z nich będzie ona działać prawidłowo. Przykładem może być responsywność, dzięki której strona internetowa wyświetla się tak samo. Jest to niezależne od wielkości ekranu urządzenia użytkownika lub integracji strony z aplikacją mobilną.

Cross-device

Dostępność

Tutaj chodzi po prostu o to, aby strona była wygodna w użytkowaniu dla wszystkich, niezależnie od wieku, czy niepełnosprawności. Przykładem poprawy dostępności może być używanie większych czcionek lub udostępnianie lektora, który czyta treść ze strony z myślą, chociażby o osobach niewidomych.

Brak używania haseł

Czyli zastępowanie dodatkowych metod logowania innymi formami. Przykładem może być stosowane już w wielu miejscach logowanie do aplikacji przy użyciu odcisku palca lub odblokowywanie smartfona na podstawie skanowania twarzy.

Metaverse

To trend, który nawiązuje do wirtualnej rzeczywistości, łączącej ze sobą różne światy. Pozwala użytkownikom wchodzić w interakcję z wirtualnymi obiektami i innymi użytkownikami w sposób, który przypomina rzeczywistość. Przykładem jest tworzenie wirtualnych sklepów internetowych, w których użytkownicy mogą kupować produkty i doświadczać ich wirtualnie.

Metaverse - trend UX

Storytelling

Jest to trend, który polega na wykorzystywaniu opowieści w projektowaniu. Bazuje na przedstawianiu historii w sposób przystępny i interesujący dla odbiorcy. W projektowaniu interfejsów użytkownika oznacza tworzenie spójnej opowieści, która przyciągnie uwagę użytkownika i zachęci go do interakcji. Przykładem do zastosowania w praktyce może być opowiadanie historii firmy, jej powstania, czy rozwoju.

Wymienione powyżej trendy są tymi najbardziej przyszłościowymi, z ogromnym potencjałem, które nie tylko w 2023 r., ale w najbliższych latach będą miały bardzo duży wpływ na projektowanie UX.

Nowy trend – wykorzystywanie nowoczesnych technologii w UX. Rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja i Internet Rzeczy.


Rozszerzona rzeczywistość (AR), sztuczna inteligencja (AI) i Internet Rzeczy (IoT) to trzy koncepcje, które są stosunkowo nowe, ale w ostatnich latach stały się coraz bardziej popularne w projektowaniu UX użytkownika. W 2023 roku te trzy trendy połączą się, tworząc nowe, innowacyjne rozwiązania UX, które zmienią sposób, w jaki ludzie korzystają z technologii.

AR pozwala na stworzenie wirtualnych obiektów, które są wyświetlane na rzeczywistym świecie. AI może rozpoznawać wzorce zachowań i preferencje użytkowników, a IoT pozwala na łączenie różnych urządzeń i korzystanie z nich w sposób bardziej zintegrowany.

Rozszerzona rzeczywistość (AR)


Rozszerzona rzeczywistość to technologia, która pozwala na połączenie rzeczywistego świata z wirtualnymi obiektami lub informacjami. W tym celu najczęściej wykorzystywana jest kamera urządzenia użytkownika (np. smartfona), aby wykryć otaczające obiekty i wizualizować na nich dodatkowe informacje lub obrazy. Te dodatkowe informacje mogą być wyświetlane na ekranie urządzenia, jako wirtualne obiekty lub w inny sposób, który uzupełnia rzeczywisty świat.

Projektowanie stron internetowych pozwala na przyciągnięcie uwagi użytkowników i dostarczenie im ważnych informacji. Jednym z największych wyzwań dla projektantów jest zapewnienie szybkiego ładowania strony oraz umieszczenie ważnych elementów na stronie głównej. Rozszerzona rzeczywistość to z pewnością jeden z największych trendów projektowania w tym roku, który przyciąga dużą uwagę użytkowników. Dzięki wykorzystaniu AR projektanci mogą zapewnić użytkownikom nowe doświadczenia poprzez tworzenie prostych stron z nowymi światami.


Umożliwienie użytkownikom zobaczenia wirtualnej wersji produktu na ich urządzeniach mobilnych, udostępnienie podglądu wirtualnej przestrzeni, interakcje z wirtualnymi obiektami na stronie internetowej.

Sztuczna Inteligencja (AI)

W dzisiejszych czasach projektowanie doświadczeń użytkowników jest kluczowe dla sukcesu cyfrowych produktów. Jednym z trendów w projektowaniu UX jest wykorzystanie sztucznej inteligencji. Dzięki temu projektowane interfejsy stron internetowych oraz aplikacji, są bardziej intuicyjne i personalizowane. Projektowanie pozwala na zwiększanie doświadczenia użytkownika poprzez dostarczanie im nowych informacji i otwieranie przed nimi nowych światów.

Standardy projektowania UX również idą z duchem czasu, a graficzny interfejs użytkownika staje się coraz bardziej atrakcyjny i przyjazny dla użytkowników. Przyciągnie to z pewnością uwagę użytkowników i pozwoli na projektowanie prostych stron oraz witryn z wykorzystaniem najnowszych technologii. To właśnie projektowanie doświadczeń użytkownika jest kluczowe dla przewagi konkurencyjnej w dzisiejszych czasach. Warto zwrócić na to uwagę przy projektowaniu swojej strony lub aplikacji.


Najczęściej wykorzystuje się sztuczną inteligencją do: analizy danych, generowania słów kluczowych i tworzenia spersonalizowanych treści, wsparcie dla chatbotów.

Internet Rzeczy (IoT)


Internet Rzeczy, czyli IoT, to jeden z najgorętszych trendów w dziedzinie UX, projektowania oraz cyfrowych produktów. Coraz więcej projektów i aplikacji wykorzystuje IoT do pozyskiwania nowych danych i tworzenia nowych światów dla użytkowników. Projektowanie zyskuje na znaczeniu, ponieważ wykorzystanie IoT pozwala na analizowanie zachowań użytkowników i personalizowanie interakcji z nimi.

Internet rzeczy - największy zakres wielkości wpływu ekonomicznego

Projektowanie stron internetowych z uwzględnieniem IoT pozwala na zwiększenie doświadczenia użytkownika poprzez umożliwienie mu łatwego i szybkiego dostępu do różnych urządzeń, które są ze sobą połączone. Zastosowanie IoT ma ogromny wpływ na projektowanie nowych rozwiązań, a przewijanie strony stanowi dużą część interakcji użytkownika z urządzeniami IoT.

Niezwykłe jest to, że IoT pozwala na połączenie ze sobą urządzeń, które dotąd były od siebie zupełnie niezależne. Daje to projektantom możliwość stworzenia całkowicie nowych światów dla użytkowników. Jest to z pewnością jeden z najważniejszych trendów. Należy na niego zwrócić uwagę w projektowaniu witryn i aplikacji w nadchodzących latach.


Idealnym przykładem może być zintegrowanie strony internetowej z różnymi urządzeniami użytkowników, np. z inteligentnymi zegarkami czy opaskami monitorującymi wysiłek fizyczny. Mogłoby to pozwolić na wykonywanie działań bezpośrednio na tych urządzeniach z poziomu strony internetowej, z której dany użytkownik korzysta.

UX – definicja

UX odnosi się do wszystkich aspektów interakcji użytkownika z produktem, od jego wyglądu i użyteczności po wrażenia emocjonalne i jego satysfakcję. W dzisiejszych czasach, gdzie konkurencja na rynku cyfrowym jest ogromna, projektowanie UX staje się coraz bardziej skomplikowane, ale jednocześnie fascynujące.

UX Design

Równowaga między estetyką a funkcjonalnością jako trend UX


W projektowaniu UX ważne jest, aby znaleźć właściwą równowagę między estetyką a funkcjonalnością. Dlaczego? Bo finalnie, projektanci muszą stworzyć coś, co nie tylko wygląda dobrze, ale także działa dobrze i jest użyteczne dla użytkowników.

W 2023 roku projektanci UX szukają idealnej równowagi między tymi dwoma elementami, aby stworzyć produkty przystępne wizualnie, zwracające uwagę, wywołujące pozytywne odczucia, ale również są intuicyjne i łatwe w użyciu. Nie chodzi tutaj o to, aby zaniedbywać estetykę na rzecz funkcjonalności lub na odwrót.

Projektowanie UX polega na tym, aby wykorzystać oba te elementy w sposób, który przynosi korzyści użytkownikom i spełnia ich oczekiwania – a przynajmniej ich większość.

Co roku najlepsze strony w swojej dziedzinie otrzymują nagrody WebAwards. W 2022 roku nagrodę za najlepszy design zdobyła firma Tenson.

WebAwards 2022 - najlepsza strona 2022 Tenson

W zeszłym roku był to design należący do strony Mayer Fabrics.

WebAwards 2021 - najlepsza strona 2021 Mayer Fabrics

Dane jako kluczowy element UX


Dane odgrywają już dziś ważną rolę w projektowaniu UX, ale w ciągu całego 2023 roku są jeszcze bardziej istotnym elementem. W dzisiejszych czasach każda interakcja z aplikacją lub stroną internetową pozostawia ślady w postaci danych, które projektanci mogą wykorzystać do ulepszania produktów i dostosowania ich do potrzeb użytkowników.

Projektanci UX coraz bardziej polegają na analizie danych, aby lepiej zrozumieć zachowania użytkowników i dostarczyć im bardziej spersonalizowane doświadczenia. Dzięki temu mogą projektować produkty, które lepiej spełniają potrzeby użytkowników i pozwalają im osiągać cele w sposób łatwiejszy i bardziej skuteczny.

Można powiedzieć, że nie ma lepszego sposobu na poprawianie doświadczeń użytkowników, niż wyciąganie wniosków z ich dotychczasowych wrażeń. Po to właśnie gromadzimy i analizujemy dane.


Do analizowania idealnie mogą nadać się dane dotyczące czasu spędzonego na stronie internetowej. Jeśli jest zbyt krótki, może to oznaczać, że strona nie jest przyjazna dla użytkowników.

Interakcja z użytkownikami stron internetowych (web design)


Interakcja z użytkownikami stron to element UX, który będzie wciąż ewoluować w 2023 roku. Z jednej strony, projekty UX będą coraz bardziej skupiać się na personalizacji i dostosowaniu interakcji do indywidualnych potrzeb użytkowników. Z drugiej strony, coraz większą wagę będzie miała również interakcja pomiędzy użytkownikami.

W 2023 roku projektanci UX coraz bardziej skupiają się na tworzeniu stron internetowych, które nie tylko pozwalają użytkownikom na realizację celów indywidualnych, ale również na interakcję z innymi użytkownikami, dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. W ten sposób strony internetowe staną się nie tylko miejscem, gdzie użytkownicy mogą znaleźć informacje i rozwiązać problemy, ale również miejscem, gdzie mogą poznać innych ludzi i budować społeczność online.

Do podstawowych form interakcji między osobami używającymi stron internetowych można zaliczyć: komentarze, fora dyskusyjne, funkcje udostępniania, funkcje rekomendacji.

Zamów darmowy audyt Designu

Sprawdź, jak możesz poprawić design swojego biznesu w kilku prostych krokach

Personalizacja UX – trend UX w 2023


Personalizacja UX to niezwykle istotny element projektowania interfejsów użytkownika, ale w ciągu roku stanie się jeszcze bardziej istotna. Użytkownicy oczekują coraz bardziej spersonalizowanych doświadczeń w sieci, a projektanci UX muszą być w stanie dostarczyć im produkty, które odpowiadają na indywidualne potrzeby każdego z nich.

W 2023 roku projektanci UX będą coraz bardziej polegać na technologiach sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, aby tworzyć interaktywne i spersonalizowane interfejsy użytkownika. Dzięki temu będą mogli projektować produkty, które dostosowują się do preferencji i zachowań użytkowników, a także na bieżąco uczyć się na ich podstawie, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia.

Personalizacja UX w 2023 roku będzie również obejmować coraz bardziej zaawansowane metody analizy danych. Pozwolą one projektantom UX na dokładne określenie potrzeb i oczekiwań użytkowników. W ten sposób, projektanci UX mogą stworzyć produkty, które są jeszcze bardziej spersonalizowane. Co za tym idzie – jeszcze bardziej użyteczne i wartościowe dla użytkowników.

Umożliwienie użytkownikom dostosowywanie strony internetowej do ich preferencji i potrzeb, np. takich jak zmiana układu strony lub kolorów tła.

Personalizacja UX

Zamów darmowy audyt Designu

Sprawdź, jak możesz poprawić design swojego biznesu w kilku prostych krokach

Projektowanie stron internetowych zgodnie z trendami UX- korzystanie z pomocy specjalistów

Mam nadzieję, że z tego artykułu dowiedziałeś się już jak skutecznie wpływać na pozytywne doświadczenia użytkownika w 2023 r. Jeżeli jednak mimo to chcesz skorzystać z pomocy specjalistów, nasza agencja oferuje swoim klientom również tworzenie stron internetowych. Projektujemy, uruchamiamy i prowadzimy strony internetowe z zachowaniem najnowszych trendów.

Sukcesy naszych klientów

Zanurz się w świat niezwykłych sukcesów naszych klientów, gdzie ich marki przekraczają granice oczekiwań i osiągają nowe wysokości, budując trwałe więzi z klientami i zdobywając nagrody branżowe. Przeżyj historie o wzlotach, wyzwaniach i triumfach, gdzie nasza strategia i kreatywność były kluczem do osiągnięcia ekscytujących wyników biznesowych.

Dzięki naszym działaniom liczba wyświetleń strony internetowej jednego z naszych klientów wzrosła o 823% w 2 miesiące! Sprawdź, jak to zrobiliśmy.

A jeśli chcesz się dowiedzieć jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie, zamów darmową wycenę.

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera, w którym dzielimy się tajnikami marketingu i otrzymaj 10% zniżki na dowolną usługę!

O autorze

Aleksandra Paździor

Aleksandra Paździor

Specjalistka ds. SEO i Google Ads, która pasjonuje się User Experience oraz designem w biznesie. Posiada dużą wiedzę i doświadczenie dotyczące marketingu cyfrowego i internetowego. Dba o to, aby strony były przyjazne dla użytkowników i estetycznie zaprojektowane. Cechuje ją kreatywność i umiejętność myślenia strategicznego, co pozwala na skuteczne wdrażanie działań marketingowych i osiąganie celów biznesowych. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu potrafi w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje internetowy rynek. W wolnych chwilach podróżuje oraz poszerza swoją wiedzę w wielu dziedzinach na kursach i szkoleniach. Regularnie uczestniczy w branżowych konferencjach i szkoleniach oraz czyta specjalistyczne publikacje. Jest otwarta na nowe wyzwania i stale poszukuje sposobów na doskonalenie swoich umiejętności.

Twoja strona internetowa nie przynosi efektów?

Wypełnij formularz i otrzymaj darmowy audyt strony www od RodIN.

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebyśmy zadbali o marketing Twojej firmy - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!