Marketing sensoryczny

Garść informacji o tym co to jest marketing sensoryczny, jak działa i w jaki sposób możesz skutecznie wykorzystać go w swojej firmie.
marketing sensoryczny, marketingowiec przed komputerem

Spis treści

Przez żołądek do serca, a przez zmysły do skutecznej strategii marketingowej! Wykorzystaj marketing sensoryczny w swojej firmie i zwiększ swoje zyski.

Na rynku pełnym bodźców i informacji, walka o uwagę klienta jest trudniejsza niż kiedykolwiek. Dlatego właśnie niebanalne metody marketingowe cieszą się coraz większą popularnością. Marketing sensoryczny, czyli rozbudzanie zmysłów klienta jest bardzo skutecznym sposobem, zachęcającym do dokonania zakupu.

Mam dla Ciebie garść informacji o tym co to jest marketing sensoryczny, jak działa i w jaki sposób możesz skutecznie wykorzystać go w swojej firmie. Poznaj bliżej to zagadnienie i zacznij zarabiać.

Zamów darmowy audyt SEO
Twojej strony!

Wypełnij formularz, a my przygotujemy dla Ciebie
analizę SEO Twojej strony!

Czym jest marketing sensoryczny?

Marketing sensoryczny to strategia, która wykorzystuje zmysły (wzrok, słuch, węch, smak, dotyk) klientów w celu tworzenia unikalnych doświadczeń i wrażeń związanych z marką lub produktem. Podstawą marketingu sensorycznego jest założenie, że zmysły wpływają na decyzje zakupowe i postrzeganie produktów.

Przykłady działań z zakresu marketingu sensorycznego obejmują:

  • Stworzenie charakterystycznej identyfikacji wizualnej i logo.
  • Wybór odpowiedniej muzyki i dźwięków w reklamach i punktach sprzedaży.
  • Użycie aromatów w sklepach.
  • Organizowanie degustacji produktów spożywczych.
  • Projektowanie produktów i opakowań z myślą o dotyku i ergonomii.

Definicja marketingu sensorycznego: angażowanie zmysłów w strategii marketingowej

Angażowanie zmysłów przez marketing sensoryczny brzmi jak zawiły i skomplikowany proces. Jednak jeśli przez chwilę się zastanowić, to marketing pięciu zmysłów jest stosowany na każdym z nas.

Zamknij oczy i spróbuj sobie wyobrazić, że w zimny, deszczowy, jesienny dzień wchodzisz do swojej ulubionej kawiarni. Czujesz zapach świeżo parzonej kawy, w powietrzu unosi się też woń szarlotki, a wszystkiemu towarzyszy przyjemna muzyka, wzbogacona dźwiękiem młynka do kawy. Nie możesz się już doczekać, aż dostaniesz kubek swojej ulubionej caffe latte. To jest właśnie działanie marketingu sensorycznego. Intensywne wrażenia zmysłowe przyciągają uwagę, budzą emocje i stanowią bodziec do zakupu.

Reklamuj się wszystkimi zmysłami – jak działa marketing sensoryczny na klientów?

Wykorzystanie marketingu sensorycznego ma na celu symulowanie zmysłów klientów. Bodźce sensoryczne mają zdolność wpływania na decyzje zakupowe. Sklepy, które starannie planują swoje wnętrza, dobierają muzykę i zapachy, mogą skłonić klientów do dłuższego pobytu i zakupów.

Tutaj też posłużę się przykładem. Okres przedświąteczny za pasem i to ten czas w roku najlepiej obrazuje efekty korzystania z marketingu zmysłów. Przedświąteczna strategia marketingu sensorycznego opiera się na wykorzystaniu świątecznych aromatów, takich jak zapach choinki czy pierników. To wszystko jest zmyślnie połączone z sezonowymi dekoracjami i muzyką. Dzwoni Ci już w uszach Last Christmas? No właśnie. Przebywając w takich warunkach, np. w centrach handlowych, klienci automatycznie wpadają w pewien specyficzny nastrój, przez co są skłonni (i zazwyczaj to robią) kupić więcej niż planowali.

przykłady działań z zakresu marketingu sensorycznego

Rozumiesz już o co chodzi? Spróbuj zatem świąteczne strategie przenieść na grunt Twojej firmy.

Zamów darmową wycenę

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę dopasowaną do Twoich potrzeb

Marketing zmysłów wzrok. Zaangażowanie zmysłu wzroku w działaniach reklamowych

Wzrok i marketing to tak naprawdę dość oczywiste połączenie. Nie powiem nic odkrywczego jak powiem, że chodzi tu o wszystko to co klient widzi i co może na niego pozytywnie działać.

Wykorzystywanie zmysłu wzroku, czyli:

  • Logo i identyfikacja wizualna: kształt, kolor i styl logo. Przykładem jest logo Apple, które jest minimalistyczne i nowoczesne.
  • Wystroje wnętrz sklepów: przyjemne i estetyczne wnętrza, które przyciągają klientów i zachęcają do wejścia do środka.

Warto zauważyć, że wzrok to dość oczywisty aspekt. Wiadomo, że klient przed zakupem musi produkt zobaczyć (chociażby zdjęcie na stronie), żeby zdecydować czy faktycznie go potrzebuje. Właśnie dlatego nie jest to najbardziej rozwijany aspekt w marketingu sensorycznym. Firmy stawiają raczej na pozostałe zmysły, żeby klient był mniej świadomy, że popychają go w stronę dokonania zakupu.

Marketing zmysłów dotyk. Jak wykorzystać zmysł dotyku?

Dotyk w marketingu sensorycznym z reguły bardzo łączy się ze zmysłem wzroku. Podnosi atrakcyjność produktu, zwiększając tym samym chęć zakupu. Jest to szczególnie ważne przy produktach, gdzie poza jego atrakcyjnością wizualną liczy się też jego użyteczność, solidność, czy jakość użytych materiałów.

Wykorzystując zmysł dotyku do działań marketingowych możesz na przykład udostępniać próbki swoich produktów. Klienci będą mogli je dotknąć, przetestować i dokładnie obejrzeć. Takie działania bardzo podnoszą prawdopodobieństwo dokonania zakupu.

Marketing smaku i zapachu. Jak smak oraz zmysł węchu wpływają na decyzje zakupowe klientów?

Smak w marketingu ma bardzo duże znaczenie, szczególnie w branżach ściśle związanych z żywnością. Jaki ma być smak, żeby taki marketing sensoryczny w przedsiębiorstwie przyniósł sukces? Musi się kojarzyć pozytywnie i pozytywnie angażować pozostałe zmysły.

To co jeszcze musisz wiedzieć to fakt, że smak odgrywa kluczową rolę w wyborze produktów, nawet jeśli nie jest bezpośrednio angażowany. Zwróć uwagę np. na reklamy, gdzie grupa przyjaciół, delektująca się jedzeniem, ma za zadanie błyskawicznie przyciągnąć uwagę klientów. Odpowiednie ujęcia, estetyczne opakowania produktów, dźwięki podczas otwierania opakowania, mają wpłynąć na to jak odbierzemy produkt, a finalnie spowodować, że go kupimy. Takie kompleksowe podejście do marketingu sensorycznego, które angażuje wiele zmysłów i sprawia, że produkt staje się atrakcyjniejszy dla konsumentów.

Podobny mechanizm dotyczy węchu. Przyjemne zapachy, często intensywne, mają sprawiać, że dana marka zapadnie w pamięci klientów. Wiesz o co chodzi? Klient czuje jakiś zapach w neutralnych okolicznościach i myśli sobie „pachnie tak samo jak tamten sklep!”. Dlatego wybierz jak będzie pachnieć Twoja firma, a klienci zapamiętają ją na dłużej.

Dźwięk i marketing. Znaczenie słuchu w marketingu sensorycznym.

Na pewno zgodzisz się ze mną, że dźwięk ma ogromną moc budzenia emocji. Każdy z nas ma przynajmniej jedną taką piosenkę, którą słysząc dostaje gęsiej skórki. Aż szkoda by było nie skorzystać z takiego asa w rękawie w marketingu!

Audiomarketing jest obecnie szeroko stosowany przez przeróżne branże. Odpowiednio dobrana muzyka potrafi wpłynąć na nastrój. W zależności od celu i grupy docelowej, możemy spotkać spokojną melodię lub dynamiczne głośne dźwięki.

Warto żebyś pamiętał jeszcze, że wykorzystywanie słuchu w marketingu wiąże się z dość dużym ryzykiem. Gusta muzyczne klientów mogą być różne i to co wydaje się trafne dla jednych, nie koniecznie będzie takie dla innych osób. Jak sobie z tym poradzić? Dobrze przeanalizuj swoją grupę docelową, zrozum ich cele i potrzeby. Wtedy na pewno będziesz w stanie zadziałać skuteczniej.

Można powiedzieć, że smak, słuch i zapach to te najważniejsze zmysły, z których korzysta marketing 5 zmysłów. To tutaj klient ma najmniejszą świadomość (w porównaniu do wzroku i dotyku), że dana marka próbuje go uwodzić i doprowadzić do konkretnych decyzji zakupowych.

Podstawowe cele marketingu sensorycznego

Strategia marketingu zmysłów jest wykorzystywana przez firmy do osiągnięcia określonych celów. Jakich? Kilka najważniejszych znajdziesz poniżej.

  1. Zwiększenie świadomości marki. Dzięki unikalnym doświadczeniom sensorycznym klienci łatwiej zapamiętają markę.
  2. Zwiększenie zaangażowania klientów, poprzez dostarczenie im ciekawych i przyjemnych wrażeń sensorycznych.
  3. Wyróżnienie się w branży. Na przykład poprzez unikalne logo, ciekawe grafiki i dobór kolorów, możesz stać się dla klientów wyjątkową firmą branży. Pamiętaj, że wyjątkowość i innowacyjność to też ważne elementy marketingu sensorycznego.
  4. Zachęcenie do zakupu. Czyli umiejętne wykorzystanie wpływu zmysłów na decyzję o zakupie.
  5. Kreowanie spójnej tożsamości marki. Oddziałuj wszystkimi zmysłami, ale niech nie będą to elementy „od czapy”. Wszystko powinno być spójną całością, tworzyć historię.

Jak zmysły wpływają na decyzje zakupowe klientów?

Zmysły wpływają na działania marketingowe w wymierny sposób, to już na pewno wiesz. O tym jak inspirują klientów do dokonywania zakupów częściowo wspomniałam powyżej, ale spróbujmy to trochę rozwinąć.

Strategie marketingu sensorycznego inspirują klientów do podejmowania decyzji zakupowych poprzez interakcje z ich zmysłami, takimi jak wzrok, słuch, zapach, smak i dotyk. Kiedy klient zaangażuje więcej niż jeden zmysł, aby ocenić ofertę firmy, jest bardziej prawdopodobne, że informacje o produkcie lub miejscu zapamięta na dłużej.

Choć nie każdy produkt stymuluje wszystkie pięć zmysłów, większość z nich może aktywować co najmniej dwa lub trzy. Pozwala to na kreowanie wyjątkowych doświadczeń u klientów. Takie podejście może pozwolić Ci wpłynąć na to, w jaki sposób klienci będą doświadczać Twojej marki.

Produkt lub usługa, które chcesz sprzedać, są punktem wyjścia i stanowią nośnik określonych cech wizualnych, dźwiękowych, zapachowych, smakowych i dotykowych. Ich połączenie wpływa na decyzje klientów. Wszystkie te elementy mają oddziaływać w sposób, który wywołuje reakcje, a te mogą być pozytywne, negatywne lub neutralne. Czy będą pozytywne? To już zależy od skuteczności Twojej strategii. Jeśli masz wątpliwości jak wdrożyć marketing sensoryczny w swojej firmie, skorzystaj z pomocy specjalistów.

Zajmiemy się marketingiem
w Twojej firmie!

Wypełnij formularz i otrzymaj darmową wycenę

Zalety i wady marketingu sensorycznego?

Działania wykorzystujące marketing sensoryczny potrafią być bardzo efektywne. Jednak jak w każdej dziedzinie marketingu, wiążą się z pewnym ryzykiem. Przygotowałam dla Ciebie 3 największe zalety i wady marketingu zmysłów.

Zalety marketingu sensorycznego

  1. Marketing sensoryczny ma zdolność wywoływania emocji u klientów, co może sprawić, że produkty lub usługi stają się bardziej atrakcyjne i zapadają w pamięć.
  2. Poprzez wykorzystywanie bodźców sensorycznych, marka może budować silniejszą tożsamość i wyróżniać się na rynku.
  3. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu zmysłów można stworzyć bardziej satysfakcjonujące doświadczenia klienta, co przekłada się na większą lojalność wobec marki.

Rozwiązanie to brzmi idealnie, jakie zatem może mieć wady?

  1. Skomplikowane oddziaływanie na wiele zmysłów może być trudne do kontrolowania, co może prowadzić do niepożądanych reakcji klientów.
  2. Wdrożenie strategii marketingu sensorycznego może wiązać się z dodatkowymi kosztami związanymi z projektowaniem dźwięków, zapachów, itp.
  3. Nie każda branża lub produkt nadaje się do marketingu sensorycznego. W niektórych przypadkach może to być mniej efektywne lub niemożliwe do zastosowania (np. w przypadku niektórych usług finansowych).

Pamiętaj, że efektywność marketingu sensorycznego zależy od kontekstu i celów firmy. Jeśli znasz swoją grupę docelową, wiesz co chcesz im zaoferować to na pewno bez problemu ocenisz, jakie wrażenia zmysłowe najefektywniej skłonią Twoich klientów do zakupu.

Wykorzystanie zmysłów człowieka do marketingu w praktyce

Największym sektorem, który polega na marketingu sensorycznym, są sklepy stacjonarne. Ale czy tylko? Sprawdź sam.

Chcemy wykorzystać zmysły naszych klientów żeby zwiększać zyski naszych firm. Pokażę Ci na przykładach konkretnych firm, jak to działa.

  1. Starbucks – muzyka w kawiarniach, wygodne fotele, spójny, minimalistyczny wystrój i charakterystyczne opakowania napojów to elementy, które sprawiają, że marka jest rozpoznawalna. Efekty marketingu zmysłów są tu widoczne gołym okiem – zajrzyj chociażby na instagram i sprawdź ile jest tam zdjęć słynnego Pumpkin Spice Latte.
  2. Park rozrywki Disneyland jest znany ze swojego zaawansowanego podejścia do marketingu sensorycznego. Dźwięki postaci Disneya, aromaty związane z danymi obszarami parku, kolorowe światła i atrakcje są starannie zaplanowane, aby wzbudzić emocje u gości.
  3. Apple zawsze przywiązuje dużą wagę do wzornictwa swoich produktów, dźwięku urządzeń i wystroju sklepów Apple. Spójna kolorystyka i profesjonalny wygląd gruntują prestiżową pozycję tej marki na rynku.

Marketing sensoryczny w sklepie internetowym: jak rozbudzić zmysły klienta online?

A co słychać w e-commerce? Jak tutaj wykorzystać wrażenia sensoryczne i zmysły w reklamie? Wbrew pozorom rola zmysłów w działaniach reklamowych też jest uwzględniana i brana pod uwagę przy projektowaniu stron i sklepów internetowych.

W e-commerce marketing sensoryczny nie pozwoli wykorzystać wszystkich zmysłów na wprost (smak, czy zapach), ale firmy starają się działać na nie pośrednio.

Zamów darmowy audyt SEO
Twojej strony!

Wypełnij formularz, a my przygotujemy dla Ciebie
analizę SEO Twojej strony!

Jak zatem wdrażać marketing sensoryczny w internecie?

  1. Design strony internetowej ma ogromne znaczenie. Stylowe, estetyczne grafiki, wysokiej jakości zdjęcia produktów i spójna kolorystyka sprawiają, że klienci czują się bardziej komfortowo podczas przeglądania oferty. Tutaj możesz wykorzystać zmysł wzroku.
  2. Odpowiednie dźwięki na stronie internetowej mogą wpłynąć na emocje klienta. Na przykład, delikatna muzyka relaksacyjna może stworzyć przyjemną atmosferę podczas zakupów. Wykorzystasz tutaj zmysł słuchu klientów.
  3. Zmysł węchu i zmysł smaku klientów możesz wykorzystać pobudzając ich wyobraźnię. Jak możesz to zrobić? Postaw na precyzyjne, zmysłowe opisy produktów. Wykorzystaj bogaty język i ciekawe metafory. Wszystko możesz wzbogacić dostosowanymi grafikami.
jak wdrażać marketing sensoryczny w internecie

Przyszłość marketingu sensorycznego

Marketing sensoryczny ewoluował w ciągu ostatnich lat, dostosowując się do nowych technologii i zmieniających się preferencji klientów.

Przyszłość marketingu zmysłów zapowiada pełne angażowanie wszystkich zmysłów klienta. Sensoryczne doświadczenie marki będzie jednym z kluczowych narzędzi w budowaniu więzi z klientami, nie tylko przyciągając ich uwagę, ale dostarczając także głębsze wrażenia zmysłowe.

Jak marketing sensoryczny oddziałuje na przyszłość?

Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji, klienci będą mogli wirtualnie „przymierzać” ubrania, „próbować” kosmetyki i doświadczać produktów w bardziej interaktywny i realistyczny sposób. Zmysły smaku i zapachu również staną się ważnymi elementami, umożliwiając wirtualne degustacje i testowanie zapachów.

Przyszłość marketingu dużo obiecuje i może stanowić znakomitą szansę dla firm innowacyjnych, które nie boją korzystać się z nowoczesnych technologii, a przy tym rozumieją, jak wykorzystać wszystkie zmysły klientów, aby zdobyć ich lojalność i zbudować silną markę.

Zdobywanie klientów wszystkimi zmysłami z naszą agencją marketingową

Wykorzystanie zmysłu w celach marketingowych w Twojej firmie nigdy nie było łatwiejsze.

Marketing sensoryczny wkrótce może stać się kluczem do sukcesu w Twojej firmie. Co musisz zrobić? Wystarczy, że zaplanujesz i wdrożysz skuteczną strategię marketingu zmysłów, a pomóc Ci w tym może nasza agencja.

Niezależnie od tego czy działasz w biznesie online, czy stacjonarnie, w ramach naszych działań przygotujemy dla Ciebie profesjonalny design i unikalny branding Twojej marki, który skutecznie zadziała na wszystkie zmysły Twoich klientów! Zajrzyj na naszą stronę i sprawdź, co możemy wspólnie zbudować.

Spis treści

Zamów darmowy audyt marketingu !

Sprawdź czy twoje działania marketingowe przynoszą maksimum efektów. Wypełnij formularz i otrzymaj darmowy audyt.

O autorze

Picture of Monika Kaszuba

Monika Kaszuba

Copywriter z pasją. Charakteryzuje się zamiłowaniem do słowa pisanego. Wolny czas lubi poświęcać na czytanie kryminałów i długie spacery nad morzem.

Zapraszam na moje social media:

Chcesz więcej ruchu na stronie?

Otrzymaj darmowy audyt SEO od Rodin i zobacz jak możesz zyskać więcej ruchu na swojej stronie www

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebym pomógł Ci z marketingiem w Twojej firmie - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!

Umów konsultację