Intent data B2B – co to jest i do czego się używa?

Co to jest intent data i jakie są korzyści z wykorzystania jej w marketingu? Czy z pomocą intent data można zidentyfikować potencjalnych klientów lub lepiej zrozumieć ich intencje? Czym różni się first party data od third party intent data? Zapraszam do przeczytania poniższego artykułu, w którym odpowiem na te pytania.
Intent data B2B

Spis treści

Pojęcie intent data związane jest z obszarem marketingu oraz analizy zachowań użytkowników. Termin zyskał na popularności w ostatnich latach w związku z rozwojem technologii analizy danych i narzędzi marketingowych.

Intent Data – co to jest?

Intent data — informacje na temat zachowań i intencji potencjalnych klientów. Pozwalają dokładnie prześledzić mapę podróży klienta, określić jego zainteresowanie produktem lub usługą, plany zakupowe, czy wyszukiwane słowa kluczowe. Dane te są zbierane na podstawie aktywności użytkownika w sieci i można podzielić je na dwie grupy: first party data i third party intent data.

First party data

To dane zebrane z własnej witryny, na przykład adres IP, wypełnione formularze lub przeglądane produkty.

Third party intent data

To dane pozyskiwane za pomocą:

 • analizy zachowania użytkownika na stronach internetowych,
 • odwiedzin konkretnych stron internetowych,
 • wyszukiwań w sieci,
 • wystawionych opinii i recenzji usług lub produktów,
 • aktywności w mediach społecznościowych,
 • wypełnionych ankiet,
 • machine learning, o którym pisaliśmy tutaj,
 • subskrypcji newsletterów, itp.

Innymi słowy, third party intent data to dane zewnętrzne, zebrane poza własną witryną. Dają kompleksowy obraz zachowania potencjalnych klientów i obejmują więcej danych niż first party data.

Zamów darmową wycenę

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę dopasowaną do Twoich potrzeb

Po co używa się intent data w firmie?

Wykorzystanie intent data korzystnie wpływa na podejmowane przez firmę działania marketingowe. Główne korzyści, dla których firma powinna używać danych intent data podałam poniżej.

Większa świadomość w planowaniu i podejmowaniu decyzji marketingowych

Dzięki zebranym informacjom można lepiej odpowiedzieć na potrzeby klienta, a co za tym idzie, podejmować takie działania, które wpasowują się w jego oczekiwania.

Optymalizacja działań marketingowych

Dzięki danym, pozwalającym dokładnie prześledzić mapę podróży klienta (ang. customer journey map) firmy mogą zoptymalizować działania marketingowe w taki sposób, aby docierać do klientów w momentach, w których wykazują największe intencje zakupowe.

Generowanie leadów

Zebrane informacje pomagają trafiać do użytkowników, którzy aktywnie rozważają skorzystanie z oferty Twojej firmy lub szukają podobnych rozwiązań. To okazja na szybkie skontaktowanie się z klientem i wyprzedzenie konkurencji.

Segmentacja grup docelowych

To nie tylko segmentacja według danych demograficznych, ale również podział ze względu na etap procesu zakupowego, w którym znajdują się potencjalni klienci – od najbardziej zdecydowanych, do tych na początku ścieżki zakupowej.

Szybkie wykrywanie trendów

Analiza third party intent może pomóc w rozpoznaniu nowych trendów na rynku i zmian w zachowaniu klientów, co pozwoli na szybką reakcję i zmianę strategii biznesowej.

Intent data w firmie

Narzędzia pomocne w zbieraniu intent data

Na rynku istnieje wiele narzędzi, które zbierają informacje intent data i przekształcają je w taki sposób, który ułatwia firmom ich analizę. Wykorzystują one zarówno first party data, jak i third party intent data. Przykładem takiego narzędzia jest Leadinfo.

Leadinfo logo

Jak wykorzystywać intent data w marketingu?

Intent data może być wykorzystywana do poprawy strategii marketingowych i sprzedażowych na kilka sposobów. Oto kilka przykładów.

Tworzenie programów ABM (ang. account based marketing)

ABM — polega na kierowaniu oferty do kluczowych grup odbiorców. Wykorzystując intent data można zidentyfikować klientów, którzy z wysokim prawdopodobieństwem mogliby skorzystać z oferowanych usług lub produktów i stworzyć ukierunkowane oferty specjalnie dla tych klientów.

Spersonalizowana komunikacja

Dzięki zebranym za pomocą first party data informacji firmy mogą nawiązać kontakt z zainteresowanymi klientami i przedstawić im spersonalizowaną ofertę. Można wykorzystać przy tym opisywaną już przez nas strategię cold email. Dzięki zrozumieniu mapy podróży klienta i tego, co go interesuje, można lepiej dopasować prezentacje sprzedażowe.

Zapraszamy na bezpłatną konsultację!

Organizacja wydarzeń i webinarów

Może przyczynić się do budowania pozycji lidera i generowania leadów.

Content marketing

Marketing treści oparty o intent data, pozwala na tworzenie i udostępnianie treści, które angażują daną grupę odbiorców, a w efekcie przyciągają ją na dłużej.

Intent data w marketingu

Intent data B2B – przyszłość współpracy między firmami

Mnogość korzyści płynących z używania intent data B2B sprawia, że firmy, które tego nie robią, zostają w tyle za konkurencją. Dlatego też używanie danych o zamiarach zakupowych B2B staje się obowiązkowym elementem w budowaniu strategii marketingowej i sprzedażowej. Lista korzyści, jakie daje intent data dla firm B2B jest długa. Podsumowując, to jej 5 podstawowych elementów:

 1. Personalizacja – dzięki niej klienci otrzymują dedykowane im oferty, odpowiadające na ich problemy, w momencie, w którym tego potrzebują.
 2. Tworzenie ukierunkowanych list – zamiast pozyskiwać przypadkowych klientów, marketerzy mogą kierować swoje oferty na konkretne firmy lub osoby, ograniczając w ten sposób koszty i czas.
 3. Poprawiona komunikacja sprzedażowa – nie ma potrzeby czekać, aż klienci sami nawiążą kontakt i wypełnią formularz zgłoszeniowy. Dzięki zebranym informacjom dział sprzedaży może sam skontaktować się z klientem, wyprzedzając w ten sposób konkurencję.
 4. Ulepszenie strategii B2B – dzięki intent data możliwe jest udoskonalenie procesu kontaktu z klientem, lepsza identyfikacja momentu zakupowego, lepiej dostosowane oferty.
 5. Podniesienie poziomu content marketingu – tworzenie angażujących treści o tym, o czym dany klient chce czytać.
Dlaczego intent data jest konieczna w marketingu?

Jeśli chcesz wykorzystać intet data w swojej firmie – zapoznaj się z naszą ofertą. W ramach działań agencji SEO/SEM RodIN zajmujemy się tworzeniem strategii marketingowej, w ramach której przeprowadzamy analizę rynku, badamy konkurencyjne otoczenie oraz precyzyjnie określamy cele biznesowe naszych klientów. Dzięki temu tworzymy niestandardowe rozwiązania, które umożliwiają osiągnięcie trwałych rezultatów w perspektywie długoterminowej.

Zajmiemy się marketingiem w Twojej firmie!

Wypełnij formularz i otrzymaj darmową wycenę:

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera, w którym dzielimy się tajnikami marketingu i otrzymaj 10% zniżki na dowolną usługę!

O autorze

Alicja Okrucińska

Alicja Okrucińska

W digital marketingu najbardziej kręcą mnie social media, kampanie Google Ads i Facebook Ads. Prywatnie właścicielka golden retrievera i ogródka działkowego, o których mogę opowiadać godzinami.

Chcesz więcej ruchu na stronie?

Otrzymaj darmowy audyt SEO od RodIN i zobacz ile ruchu możesz zyskać na swojej stronie www

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebyśmy zadbali o marketing Twojej firmy - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!