Skuteczny cold email — instrukcja krok po kroku z przykładami

Chcesz napisać dobrego cold maila? Nie masz pomysłu jak go spersonalizować? Ten poradnik pomoże Ci w napisaniu najlepszego cold maila!
Skuteczny cold email | RodIN

Spis treści

Czy da się napisać skuteczny cold e-mail?

Celem każdej firmy, która sprzedaje swoje produkty lub usługi, jest dotarcie do jak najszerszego grona klientów. Technik z tym związanych jest coraz więcej. W tym artykule opowiemy więcej o wysyłaniu zimnych maili. Znajdziesz tu praktyczną instrukcję i dowiesz się, jak prowadzić skuteczny cold mailing.

Jeśli chcesz dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę z zakresu cold mailingu, zachęcam do wysłuchania naszego podcastu.

Cold mail (mail sprzedażowy) — czyli co?

Jest to wiadomość, którą wysyłasz do odbiorcy (zakładamy, że Twojego potencjalnego klienta), którego nie znasz i który nie zna Ciebie. W cold mailingu stosuje się w miarę możliwości treść maila, która powinna nawiązywać do grupy odbiorców, w której klient się znajduje. Praktyka bardzo znana, jednak coraz częściej zawodna. Dlaczego? Bo niektóre kampanie cold są niewłaściwie wykonywane. Szczegółowo omówimy ten temat w dalszej części artykułu.

Wiadomości cold mail nie działają — dlaczego?

Odpowiedź wydaje się być prosta – jeśli coś nie działa to znaczy, że jest robione w niewłaściwy sposób.

Najpopularniejszym błędem, jaki można spotkać stosując cold mailing jest „masówka”, czyli wysłanie kilkudziesięciu lub wręcz kilkuset identycznych wiadomości do dużej grupy odbiorców. Po pierwsze takie działanie jest całkowicie nieskuteczne, ponieważ sztampowy, niespersonalizowany mail z ofertą nie zainteresuje właściwie nikogo.

Dodatkowo, Twój adres e-mail, z którego chcesz wysyłać maile, zostanie zakwalifikowany jako ten spamujący. Pominę już kwestie algorytmów, które po niewłaściwym wysłaniu wiadomości mogą umieścić Twój e-mail na czarnej liście, ale dodatkowo (co może nawet jest istotniejsze), w oczach wielu potencjalnych klientów będziesz spalony i stracisz szansę na zbudowanie jakiejkolwiek relacji biznesowej w przyszłości. Żadne Twoje wiadomości od tej pory nie będą traktowane poważnie.

WAŻNE! Jeśli Twoja firma posiada własną domenę, to na czarnej liście będzie nie tylko adres, z którego została wysłana wiadomość, ale też wszystkie obecne i przyszłe adresy e-mail, które zarejestrujesz pod tą samą domeną.

Cold email - statystyki
Statystyki pokazujące dane związane z masowym mailingiem

Czy da się w takim razie napisać maila prawidłowo?

Odpowiedź brzmi – TAK! Jeśli odpowiednio popracujesz nad swoją kampanią cold mailingu będzie ona naprawdę skuteczna.

Warto podkreślić, że jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na pozyskiwanie nowych klientów, a dalej – zwiększenie sprzedaży. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby Twoja kampania była dobra.

Tutaj zbliżamy się do odpowiedzi, jakie działania pozyskiwania klientów będą właściwe.

Cold mail z odrobiną HOT

Wyżej wspominałam, że w ogólnej definicji cold mailngu zasada jest taka, że zupełnie nie znamy odbiorcy, a odbiorca nie zna nas. Jednak, aby nasze działania w tym zakresie były skuteczne, zalecam podchodzić do tej reguły z dystansem.

Tworząc listę odbiorców, do których chcesz napisać maila, warto zastanowić się, czy jest cokolwiek, co Was łączy — jakikolwiek wspólny mianownik. Może to być np. wspólny znajomy na Linkedin, czy event, na którym mieliście okazje być. Ktoś nie musi Cię pamiętać, jednak jakikolwiek punkt wspólny, nawet ten najdrobniejszy, zwiększa Twoją wiarygodność.

Grupa odbiorców cold maila

Przełóżmy to na bardziej praktyczny przykład cold mailingu: wyobraź sobie, że Ty i Twoja firma byliście na popularnych targach branżowych organizowanych w okolicy. Było tam grono osób, które choćby przelotnie miały okazje zobaczyć Wasze logo oraz szatę graficzną. Występuje większa szansa, że po zobaczeniu wiadomości od nadawcy z tymi samymi znakami, chętniej w nią wejdą i być może przeczytają.

Podsumowując: bardzo ważne jest, żeby napisać maila w odpowiedni sposób, ale też skierować go do właściwych odbiorców.

4 filary cold mailingu

No dobrze, ale załóżmy, że nie mamy grupy odbiorców, która mogłaby nas kojarzyć. Czy wtedy wysyłanie cold maili nie ma szansy przynieść rezultatów? Oczywiście, że ma! Trzeba tylko podejść do tego w odpowiedni sposób i dopracować wszystkie pozostałe kwestie. Można tu wyróżnić podstawowe 4 filary zimnych maili.

Pierwszy filar cold maila: przemyślana strategia.

Jeśli działasz w konkretnej branży, powinieneś celować dystrybucję Twojego maila do klientów z tej konkretnej branży. Możesz posługiwać się terminologią stosowaną w grupie, dodać przykłady Twoich działań w ramach tej dziedziny. Treść maila powinna być wycelowana w konkretną grupę docelową.

Dobierając odbiorców nie możesz zapominać o swoich korzyściach. Jeśli chcesz poświęcać czas na tworzenie kampanii to powinieneś zweryfikować, czy Twój wysiłek po skierowaniu wiadomości do konkretnych odbiorców przyniesie oczekiwane rezultaty i zwyczajnie Ci się opłaci. W końcu nikt nie lubi tracić czasu, prawda?

Drugi filar: procesy. 

Planując wysyłkę zimnych wiadomości powinieneś też pomyśleć o kulisach, czyli:

  • 1. Kto wysyła wiadomości?
  • 2. Do kogo trafi ewentualna wiadomość zwrotna?
  • 3. Kto na nią odpowie?

Chodzi o to, aby kampanią cold mailingową zajmował się ktoś, kto się na tym zna i będzie w stanie poprowadzić to do końca w prawidłowy sposób. Osoba ta musi dać radę reprezentować firmę i promować jej usługi przed potencjalnym klientem.

Trzeci filar: mierzalność. 

Musisz dysponować narzędziami, które pozwolą Ci monitorować kampanię i skutecznie oceniać jej efektywność.

Czwarty filar: sumienność.

Nie oszukujmy się, jeśli nie poświęcisz na coś czasu i energii, masz raczej marne szanse na powodzenie. Do tematu cold maili trzeba podejść naprawdę bardzo rzetelne. Treść i temat maila, która będzie spersonalizowana (np. zwrócenie się po imieniu, użycie nazwy firmy, do której piszemy) przyniesie zdecydowanie lepsze rezultaty, niż masówka.

Jaka powinna być treść dobrego cold maila?

Jak napisać maila, który będzie wystarczająco cold, a jednocześnie dobrze spełni swoją funkcję? Możemy wyodrębnić kilka złotych zasad.

Jako pierwsze i najważniejsze jest to, że każdy mail powinien wyglądać jak stworzony indywidualnie pod odbiorcę. Wspominałam już o tym wyżej, ale jest to naprawdę istotne, ponieważ przy pierwszym wrażeniu zwiększa się naszą wiarygodność. Zobaczmy, jak rozkładają się wyniki otwarć zimnych maili, w których zastosowano personalizację:

Ilość otwartych maili - spersonalizowane i niespersonalizowane
Dane statystyczne maili spersonalizowanych i niespersonalizowanych. Źródło

Następny ważny aspekt to temat cold maila. Staraj się, aby w tytule wiadomości nie zawierać typowo sprzedażowych szlagierów, takich jak „ostatnie godziny promocji”, „jedyna okazja na taką cenę” itp. Dobrze wiemy, jak kończy coś, co na starcie kojarzy się ze spamem 🙂

Idąc dalej mamy treść. Tworząc tekst zimnej wiadomości pamiętaj, że piszesz do konkretnej osoby. Zastanów się, co klient mógłby chcieć od Ciebie i Twojej firmy i staraj mu się to podarować w wysyłanej wiadomości. Cold maile wysyłaj zawierając w nich cały potencjał, jaki Twoja działalność niesie dla odbiorcy. Im bardziej atrakcyjny i korzystny przekaz płynie z treści, tym lepsze rezultaty osiągniesz.

WAŻNE! Treść cold maila nie może być na wprost sprzedażowa, czyli nie możesz tam zawrzeć oferty swojej firmy. Pamiętaj, że piszesz do nieznanej Ci osoby i nie posiadasz zgody na przetwarzanie jej danych w celach marketingowych. Przykład dobrej i słabej treści takiej wiadomości znajdziesz poniżej. Liczę, że dodając to wszystko do siebie w pełni zrozumiesz mechanizm działania cold maili. 🙂

Pamiętaj, że to jak zostaniesz odebrany w pierwszym mailu przełoży się bezpośrednio na szansę zdobycia nowego klienta.

Instrukcja pisania cold maili krok po kroku

Spróbujmy teraz krótko i treściwie usystematyzować wiedzę, czyli stwórzmy poradnik „wysyłasz cold e-mail” w pigułce.

1. Określ grupę odbiorców maila.

Dokładnie przeanalizuj listę mailingową i w pierwszej kolejności zacznij od osób/firm, które mogą jakkolwiek Cię kojarzyć. Jeśli nie masz takich odbiorców lub jest ich zbyt mało, skup się na pozostałych elementach Twojej kampanii, żeby były jeszcze lepiej dopracowane.

2. Obmyśl strategię

Czyli innymi słowy zbuduj proces. Wysyłasz te wiadomości po to, by ktoś na nie zareagował, więc musisz być na to przygotowany. Wytypuj kto będzie odpowiedzialny za wysyłkę, a kto za reagowanie na odpowiedzi. Warto ten punkt przemyśleć, ponieważ jest duża szansa, że otrzymasz wiadomość zwrotną od potencjalnego klienta, który się Tobą zainteresował. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, więc szkoda to zepsuć 🙂

3. Stwórz chwytliwy tytuł maila,

Unikaj jednak zwrotów typowych dla masowych reklam. Nie potrzebujesz łatki spamera na starcie. Temat wiadomości cold może być ciekawy lub spersonalizowany do danej osoby.

4. Uwolnij potencjał swojej firmy i ułóż atrakcyjną wiadomość.

Napisać maila umie każdy, dobrego już nieliczni. Pomyśl o najlepszych ofertach i atrybutach Twojej działalności i zastanów się, czego mógłby potrzebować nowy klient. Masz odpowiedź? To jest właśnie to, co powinien zawierać e-mail, by prowadzić skuteczne kampanie cold. Warto też, aby treść wiadomości zachęcała do działania, np. odwiedzenie fanpage`a na Facebooku lub strony internetowej firmy — użycie tak zwanych Call To Action (CTA). Nawet jeśli ktoś nie odpisze od razu, to będzie wiedział, w jakim miejscu Cię znaleźć.

5. Wyślij wiadomości i ciesz się efektami 🙂

Konstrucja cold maila

Skuteczny cold mailing — 3 złote zasady

Jak widać temat cold maili jest dość złożony. Mam nadzieję, że na tym etapie wiesz już, że możesz, oraz że warto poświęcić temu chwilę czasu i uwagi. Gdybyśmy mieli stworzyć 3 fundamentalne i niezbędne do stosowania zasady przy tego typu kampaniach byłyby to:

1. Przemyślane i precyzyjne sformułowanie listy odbiorców.

2. Unikanie typowych, masowych działań marketingowych (np. masowa wysyłka na ogromną skalę, typowo sprzedażowy tytuł wiadomości)

3. Treść spersonalizowana, ukazująca atuty Twojej działalności, które dla nowego klienta są atrakcyjne i potrzebne.

Dobry mail reklamowy — przykład

Wierzę, że po lekturze tego artykułu już wiesz, jak wybrać grupę odbiorców i napisać cold maila, który będzie efektywny. Przełóżmy to jednak na praktykę.

Załóżmy, że Twoim odbiorcą jest firma, która ma duży dział magazynowy i co jakiś czas mierzy się z czasochłonną inwentaryzacją. Przy takich zadaniach często pojawiają się problemy, więc skup się na ich zdefiniowaniu i rozwiązaniu.

Temat: Czy inwentaryzacja stanów magazynowych w Pana firmie zawsze musi być kłopotliwa?

Szanowny Panie Piotrze,

czy obecne procesy i narzędzia używane do przeprowadzania inwentaryzacji stanów magazynowych w Pana firmie pozwalają oszczędzać czas Pana pracownikom?

Pytam, ponieważ jesteśmy twórcami systemów, pozwalających zautomatyzować proces inwentaryzacji, oszczędzając tym samym 80% czasu pracy pracowników, którzy sprawdzają stany magazynowe w tradycyjny sposób. Dzięki temu nasi klienci znacznie poprawiają efektywność pracy. Mogą oni więcej zasobów ludzkich skierować do innych zadań.

Czy podobne efekty w Pana firmie brzmią interesująco? Więcej o naszych systemach piszemy na naszej stronie internetowej rodin.pl

Taka treść zawiera wszystko, co powinien mail marketingowy, a przy tym pozostaje spersonalizowana. Jest krótka, rzeczowa i od tematu cold maila określa problem potencjalnego klienta, co może być dla niego interesujące. Pokazuje także jednoznaczną i mierzalną korzyść, jaka może płynąć ze współpracy z Tobą.

Słaby cold mail — przykład

Na wymyślonym przeze mnie przykładzie spójrzmy na cold maila, na którym lepiej się nie wzorować 🙂

Temat: automatyzacja procesu inwentaryzacji na magazynie w najniższej cenie w tym roku!

Szanowni Państwo,

jeśli Państwa firma mierzy się z czasochłonnymi i pracochłonnymi inwentaryzacjami, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych systemów pozwalających na automatyzację tych procesów.

Tylko w tym tygodniu systemy ze zniżką aż 30%. Więcej informacji na naszej stronie internetowej.

Widzisz różnicę? Już tytuł zniechęca, ponieważ kojarzy się z typową, masową reklamą. Dokładając do tego uniwersalną treść, która przy tym jest na granicy oferty marketingowej, z pewnością nie osiągniemy zamierzonego efektu.

Dolecieliśmy do końca 🙂 Mam nadzieję, że skuteczny cold mailing nie ma już przed Tobą tajemnic! Pozostaje mi życzyć sukcesów w zdobywaniu nowych klientów!

A jeśli potrzebujesz, aby cold maile i inną komunikację w Twojej firmie zadbali zawodowi marketingowcy, zapoznaj się z naszą ofertą.

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera, w którym dzielimy się tajnikami marketingu i otrzymaj 10% zniżki na dowolną usługę!

O autorze

Monika Kaszuba

Monika Kaszuba

Copywriter z pasją. Charakteryzuje się zamiłowaniem do słowa pisanego. Wolny czas lubi poświęcać na czytanie kryminałów i długie spacery nad morzem.

Chcesz więcej ruchu na stronie?

Otrzymaj darmowy audyt SEO od RodIN i zobacz ile ruchu możesz zyskać na swojej stronie www

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebyśmy zadbali o marketing Twojej firmy - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!