PPC

Chcesz zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej i dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów? Interesuje Cię skuteczna forma reklamy w internecie? Poznaj tajniki Pay-Per-Click, czyli modelu biznesowego, który pozwala na skuteczne promowanie swojej marki w sieci.
PPC - co to jest

Czym jest kampania PPC? 

Nazwa kampanii PPC pochodzi od angielskiego skrótu pay-per-click. Jest to rodzaj marketingu internetowego, w którym reklamodawcy płacą za każde kliknięcie ich reklamy. Kampanie PPC prowadzi się na platformach reklamowych, takich jak Google Ads, Bing Ads, Facebook Ads, LinkedIn Ads i wiele innych.


W ramach kampanii PPC reklamodawcy tworzą i publikują reklamy w wybranej przez siebie formie, np. tekstowej, graficznej lub wideo. W dalszej kolejności ustawia się wybrane słowa kluczowe lub wyrażenia oraz grupa docelowa.

Gdzie można spotkać reklamy Pay Per Click?


Reklamy PPC znaleźć można na różnych platformach, w zależności od wybranej przez reklamodawcę opcji i celów kampanii. Ostateczny wybór platformy zależy głównie od grupy docelowej.

Tego typu reklamy wyświetlają się przede wszystkim w następujących miejscach:

 1. Wyszukiwarki internetowe – pojawiają się na górze i/lub u dołu wyników wyszukiwania na stronach takich jak Google, Bing, Yahoo i innych.
 2. Strony internetowe różnych firm.
 3. Portale społecznościowe, takie jak Facebook, LinkedIn, Twitter, Pinterest czy Instagram.
 4. Aplikacje mobilne, które wykorzystują platformy reklamowe, np. Google, AdMob czy InMobi.
 5. W trakcie lub po odtwarzaniu wideo na platformach takich jak YouTube, Vimeo, Facebook.
Popularne rodzaje kampanii PPC

Zalety modelu PPC 


PPC jest jednym z najskuteczniejszych i najpopularniejszych sposobów reklamowania w internecie. 

Jako główne zalety tego modelu można wskazać:

 • Jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów reklamowania w Internecie. Dzięki precyzyjnemu targetowaniu, możliwości monitorowania i analizowania wyników kampanii w czasie rzeczywistym reklamodawcy mogą osiągnąć znacznie lepsze wyniki niż w przypadku tradycyjnych metod reklamowych.
 • Pozwala reklamodawcom na kontrolowanie kosztów i efektywne wykorzystywanie budżetu reklamowego. Reklamodawca płaci tylko za kliknięcia w reklamy. Można określić maksymalny budżet i koszt za kliknięcie.
 • Umożliwia precyzyjne targetowanie reklam w oparciu o wiele czynników, takich jak np. lokalizacja, wiek, płeć, zainteresowania, czy zachowania zakupowe. Dzięki temu można osiągnąć większą skuteczność i zwiększyć współczynnik konwersji.
 • Zapewnia szybkie wyniki, ponieważ reklamy wyświetlają się natychmiast po uruchomieniu kampanii. Reklamodawcy mogą również zmienić swoje strategie reklamowe w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się trendy i preferencje grupy docelowej.

Wady modelu PPC

Jak każde rozwiązanie reklamowe, to również posiada wady:

 • W przypadku konkurencyjnych branż i słów kluczowych mogą wystąpić dodatkowe wydatki na badania rynku, projektowanie reklam i monitorowanie kampanii. Koszt kliknięcia reklamy w takim przypadku może być wysoki.
 • Istnieje ryzyko, że kliknięcia reklamy PPC będą pochodzić z fałszywych lub botowych źródeł, co może prowadzić do marnowania negatywnych wyników przeprowadzanej kampanii.
 • Reklamodawcy korzystający z PPC są zależni od platformy reklamowej. Jeśli platforma będzie wyłączona lub wprowadzi zmiany w polityce reklamowej, reklamodawcy mogą mieć trudności z wyświetlaniem swoich reklam.
 • Tworzenie skutecznych kampanii PPC wymaga złożonych umiejętności i wiedzy. Reklamodawcy muszą zrozumieć różne elementy kampanii, takie jak dobieranie słów kluczowych, targetowanie grupy docelowej, projektowanie reklam i analizowanie wyników. Bez odpowiedniej wiedzy kampania nie będzie skuteczna.

Kiedy marketing PPC ma sens?

Można powiedzieć, że zawsze. Kampania PPC może być bardzo efektywna i przynosić duże, wymierne korzyści. Są jednak sytuacje kiedy szczególnie warto zainwestować w reklamy Pay Per Click.


Będzie idealnym rozwiązaniem dla nowych firm, które chcą szybko zwiększyć swoją widoczność w internecie. Dzięki reklamom PPC dotrą do swojej grupy docelowej, do której trudno byłoby skutecznie trafić w inny sposób.

Dalej, są to firmy, które chcą wzmocnić swoją pozycję w branży. Dzięki reklamom Pay Per Click dociera się do potencjalnych klientów, którzy wcześniej nie byli zainteresowani daną firmą lub jej produktami.

PPC

Również firmy, które chcą dotrzeć do konkretnych grup odbiorców powinny rozważyć opcję kampanii PPC. Dzięki dokładnemu targetowaniu kampanii reklamodawcy skutecznie docierają do osób, które się interesują danym produktem lub usługą.

Ponadto, jeśli firma chce mieć większą kontrolę nad budżetem reklamowym, kampanie PPC będą idealnym rozwiązaniem.

Jakie są koszty reklamy Pay Per Click?


Koszt kampanii PPC w bardzo dużej mierze zależy od branży i konkurencji w danej dziedzinie. W branżach bardziej konkurencyjnych, takich jak ubezpieczenia, finanse czy nieruchomości koszt kliknięcia reklamy może być bardzo wysoki i będzie spadał dla branż mniej konkurencyjnych. Kwoty są zróżnicowane i liczy się je indywidualnie.

Warto również zauważyć, że koszty kampanii PPC są uzależnione również od czynników takich jak: jakość reklamy, jakość strony docelowej, a także wybór słów kluczowych. Dlatego, aby zminimalizować koszty i uzyskać jak najlepsze wyniki, reklamodawcy muszą przeprowadzić dokładne badania rynku i stosować skuteczne strategie reklamowe.

Spis treści

O autorze

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera, w którym dzielimy się tajnikami marketingu i otrzymaj 10% zniżki na dowolną usługę!

Chcesz więcej ruchu na stronie?

Otrzymaj darmowy audyt SEO od RodIN i zobacz ile ruchu możesz zyskać na swojej stronie www

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebym pomógł Ci z marketingiem w Twojej firmie - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!