Neuromarketing

Spis treści

Neuromarketing pozwala zrozumieć aktywność mózgu konsumentów w reakcji na określone bodźce marketingowe. Dowiedz się, jak możesz wykorzystać różne techniki badań neuromarketingowych w swoim biznesie i czym właściwie jest ta metoda marketingu!

Neuromarketing – co to jest?

Neuromarketing – jako rozwinięcie tradycyjnych badań marketingowych, ma na celu zrozumienie decyzji zakupowych klientów oraz reakcji mózgu konsumenta. Wyniki badań pozwalają na dostosowywanie komunikatów marketingowych w taki sposób, aby wpływać na wybory dokonywane przez grupy docelowe.

Neuromarketing

Przykłady neuromarketingu – co warto wiedzieć?

Na potrzeby neuromarketingu wykorzystuje się zróżnicowane metody badawcze. Weryfikowane są reakcje uczestników badań, na przykład na:

 • ceny produktów,
 • opakowania towarów,
 • publikowane materiały reklamowe.

Podczas badania przeprowadzonego przez firmę można też skupić się na doświadczeniach użytkownika podczas korzystania ze strony internetowej przedsiębiorstwa, czy aplikacji mobilnej podmiotu stosującego badania neuromarketingowe.

Strategia marketingowa firmy, a neuromarketing

Nie ulega wątpliwości, że reakcje mózgu badanych osób dostarczają szereg informacji. Neuromarketing może być pomocny przy podejmowaniu decyzji dotyczących konstruowania komunikatów promocyjnych.

Dzięki badaniom firma może przeanalizować reakcje konsumentów na stosowane strategie cenowe, czy też opracowywane reklamy. Badania neuromarketingowe i metody badawcze powiązane z tymi badaniami są efektywnym sposobem na zdobywanie wiedzy dotyczącej działania mózgu konsumenta.

Różne metody badań neuromarketingowych – jakie są ich cele?

Przedsiębiorstwa wykorzystujące badania neuromarketingowe chcą poznawać czynniki wpływające na decyzje i zachowania konsumentów, a także elementy komunikatów, które wywołują aktywność poszczególnych części mózgu. Zróżnicowane techniki badań neuromarketingowych umożliwiają poznawanie reakcji emocjonalnych, czy też momentów, w których wzbudzane jest zainteresowanie odbiorcy.

Wyniki badań neuromarketingowych a konstruowanie komunikatów

Neuromarketing i badania konsumentów oraz poszczególnych obszarów mózgu umożliwiają ustalenie, jakie formy przekazu, czy treści warto wprowadzać do reklam.

Badania neuromarketingowe wykorzystywane w firmach pozwalają na określenie, które elementy mogą wzbudzać u grup docelowych pozytywne odczucia. Sprawia to, że neuromarketing i prowadzone badania biometryczne, czy też badania psychofizjologiczne to źródło przydatnych informacji.

Jakie rodzaje badań marketingowych pozwalają analizować, w jaki sposób klienci podejmują decyzje zakupowe?

Badania wykorzystywane przez neuromarketing są zróżnicowane, dlatego ważny jest odpowiedni dobór metod działania. Neuromarketing obejmuje:

 • badania biometryczne,
 • badania ruchu gałek ocznych (eye-tracking),
 • badania reakcji elektrodermalnej,
 • badania EEG,
 • badania reakcji psychofizjologicznych.
Badania marketingowe - neuromarketing

Dzięki badaniom umysłu konsumenta firma może przeanalizować zarówno dotychczas prowadzone działania promocyjne, jak i zaplanować strategię marketingową.

Techniki badań neuromarketingowych a badania reakcji konsumentów

Wykorzystując neuromarketing, można zweryfikować na podstawie badania przeprowadzonego wśród konsumentów przykładowo:

 • jakie są preferencje klientów,
 • które komunikaty marketingowe są łatwo zapamiętywane przez odbiorców,
 • jakie emocje wzbudzają tworzone treści,
 • które elementy reklamy wpływają na skupienie lub jego brak u odbiorców,
 • jakie kolory są atrakcyjne dla grup docelowych.

Badania neuromarketingowe pozwalają więc na pozyskanie wiedzy umożliwiającej dopasowanie przekazów promocyjnych do upodobań potencjalnych klientów.

Badania reakcji odbiorców a strategia marketingowa – co jest ważne?

Na badaniach marketingowych sprawdzisz, jaki wpływ mogą mieć na odbiorców konstruowane przez ciebie reklamy. Neuromarketing może więc pomóc firmie w przygotowywaniu przekazów dostosowanych do preferencji grup docelowych. Ważne jest, aby wdrażając neuromarketing i badania ludzkiego mózgu do strategii promocyjnej przedsiębiorstwa, być świadomym zarówno zalet, jak i wad takich rozwiązań.

Zalety badania umysłu konsumenta – dlaczego neuromarketing jest praktycznym narzędziem?

Neuromarketing może się przydać między innymi w firmach:

 • wprowadzających na rynek produkty,
 • aktywnie prowadzących działania reklamowe.

Badania reakcji psychofizjologicznych i inne formy badania mózgu dostarczają wielu informacji. Wykorzystując neuromarketing, można zweryfikować faktyczny odbiór treści zamieszczanych przez przedsiębiorstwo, przewidywać zachowania odbiorców oraz sprawdzać reakcje o charakterze ukrytym.

Wady strategii wykorzystującej badania neuromarketingowe do analizy zachowania konsumentów

Zaawansowane badania obszarów mózgu, z jakimi związany jest neuromarketing, są kosztowne. Wykorzystując go, trzeba zachować ostrożność, aby nie naruszać prywatności innych osób i regulacji prawnych. Stosując neuromarketing, należy pamiętać o tym, że interpretacja wyników przeprowadzanych badań może być dużym wyzwaniem.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat neuromarketingu skontaktuj się z nami! Przygotujemy dla Ciebie odpowiednią strategię marketingową.

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera, w którym dzielimy się tajnikami marketingu i otrzymaj 10% zniżki na dowolną usługę!

O autorze

Weronika Węgłowska

Weronika Węgłowska

Doświadczona copywriterka i lektorka języka angielskiego. W wolnym czasie lubi relaksować się przy muzyce i dobrym jedzeniu. Miłośniczka rozwoju osobistego i kotów.

Chcesz więcej ruchu na stronie?

Otrzymaj darmowy audyt SEO od RodIN i zobacz ile ruchu możesz zyskać na swojej stronie www

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebyśmy zadbali o marketing Twojej firmy - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!