Marketing w walentynki: najlepsze i najgorsze kampanie reklamowe w historii | RodIN

Najlepsze i najgorsze kampanie walentynkowe, inspiracje i sposoby na przyciągnięcie uwagi klientów z okazji dnia zakochanych.
Marketing w walentynki: najlepsze i najgorsze kampanie reklamowe | RodIN

Spis treści

Walentynki to czas romantyzmu, miłości i okazja do świętowania z ukochaną osobą. Ale dla firm, to także czas na przyciąganie uwagi klientów i zwiększanie sprzedaży. Marketing w czasie Walentynek jest szczególnie ważny dla wielu firm, szczególnie tych związanych z branżami takimi jak kwiaty, biżuteria, restauracje, czekoladki i innych.

W tym artykule przedstawimy różne aspekty marketingu w czasie Walentynek, w tym najnowsze trendy, skuteczne sposoby dotarcia do klientów i ciekawe kampanie marketingowe przeprowadzone przez firmy z różnych branż.

Omówimy również jakie są najlepsze sposoby na przyciągnięcie uwagi klientów i jak wykorzystać Walentynki w promocji produktów i usług w sposób, który nie będzie drażniący dla klientów. Zaczynamy!

Które firmy zyskują najwięcej podczas walentynek?

Firmy, które zwykle najlepiej zarabiają na Walentynkach to te, które oferują produkty związane z romantyzmem i prezentami dla bliskiej osoby. Wśród nich znajdują się tak oczywiste pozycje jak:

 1. Firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą kwiatów, takie jak kwiaciarnie i sklepy z kwiatami.
 2. Sklepy internetowe i stacjonarne sprzedające biżuterię, perfumy, kosmetyki, ubrania i akcesoria
 3. Firmy specjalizujące się w tworzeniu walentynkowych prezentów i prezentów dla par
 4. Restauracje, kawiarnie i hotele oferujące specjalne menu lub pakiety na Walentynki.
 5. Producenci czekolady i słodyczy, szczególnie tych ekskluzywnych i ręcznie robionych.

A oto kilka mniej oczywistych branż, które notują zwiększone zyski w okresie walentynek:

 1. Branża gadżetów elektronicznych – chociaż elektronika nie jest tradycyjnym prezentem walentynkowym, to jednak wiele firm oferujących gadżety elektroniczne zauważa znaczny wzrost sprzedaży w trakcie Walentynek. Przykładem może być sprzedaż smartwatchów, słuchawek bezprzewodowych lub głośników Bluetooth jako prezentów walentynkowych.
 2. Branża sportowa – firmy sprzedające sprzęt sportowy również notują wzrost sprzedaży w czasie Walentynek. Ludzie coraz częściej kupują akcesoria do ćwiczeń dla swoich ukochanych, a także rezerwują karnety do siłowni lub zaplanowane wakacje związane z aktywnością fizyczną.
 3. Branża samochodowa – chociaż samochód nie jest tradycyjnym prezentem walentynkowym, wiele marek samochodowych oferuje specjalne oferty i promocje w czasie Walentynek, co przyciąga uwagę klientów zainteresowanych zakupem nowego samochodu.
 4. Branża podróżnicza – wiele osób decyduje się na spędzenie Walentynek w romantycznym miejscu lub na weekendową escapadę z ukochaną osobą, co sprawia, że branża podróżnicza notuje znaczny wzrost sprzedaży w czasie Walentynek.
 5. Branże dla dorosłych i aplikacje randkowe. W swoim raporcie sprzed kilku lat Tinder opubulikował kilka ciekawych statystyk dotyczących wpływu Walentynek na użytkowanie aplikacji:
 • W dniu Walentynek 2021 roku, liczba „super lajków”, czyli specjalnych lajków, które użytkownicy mogą przypisywać do swoich profili, wzrosła o 200% w porównaniu z poprzednim tygodniem.
 • Liczba „rozmów” między użytkownikami Tindera wzrosła o 19% w dniu Walentynek 2021 roku, w porównaniu z innymi dniami w lutym.
 • Zwiększyła się także liczba połączeń wideo w aplikacji, a liczba użytkowników korzystających z tej funkcji wzrosła o 19% w dniu Walentynek 2021 roku, w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Walentynki w branży dla dorosłych

Baileys – w 2019 roku marka alkoholowa Baileys uruchomiła kampanię „Galentine’s Day”, która zachęcała kobiety do świętowania Walentynek ze swoimi przyjaciółkami. Kampania obejmowała specjalne koktajle i przepisy, a także konkursy i wydarzenia w sklepach.

Adam & Eve – podobnie jak wiele innych firm z tej branży, sklep erotyczny Adam & Eve przeprowadził w 2021 roku specjalną promocję walentynkową „Sexy Sweetheart Deals”, oferując rabaty i promocje na swoje produkty związane z intymnością i romansami.

Pornhub – popularna strona dla dorosłych Pornhub przeprowadziła w 2018 roku kampanię „Pornhub Love”, zachęcającą użytkowników do przesyłania miłosnych wiadomości i korzystania z romantycznych kategorii treści na stronie.

Najciekawsze kampanie walentynkowe – nasza lista:

1. KFC „ChickenGrams”

W 2019 roku KFC w Kanadzie uruchomiło akcję walentynkową, w której fani mogli wysyłać swoim ukochanym „ChickenGrams” – kartki walentynkowe, w których zamiast klasycznych serduszek znajdowały się kawałki kurczaka.

Marketing walentynkowy od KFC

Źródło: https://mashable.com/article/kfc-chickengram-valentines-day

2. Hooters „Shred Your Ex”

W 2019 roku Hooters w ramach walentynkowej promocji zaoferował swoim klientom darmowe skrzydełka w zamian za zniszczenie zdjęcia swojego byłego lub byłej partnerki.

Walentynkowy marketing w Hooters

Źródło: https://www.hooters.com/shredyourex/

3. Hinge

Popularna aplikacja randkowa Hinge uruchomiła specjalną kampanię reklamową w święto zakochanych. Kampania „Designed to be Deleted” zachęcała użytkowników do znalezienia miłości i usunięcia aplikacji. W ramach walentynkowej kampanii Hinge umożliwiało użytkownikom wysłanie specjalnych wiadomości miłosnych, a także oferowało promocję w dniu Walentynek. W efekcie szeroko zakrojonej akcji reklamowej, która teoretycznie zachęcała do usunięcia programu, ilość pobrań aplikacji nie zmalała, tylko wzrosła o 45%.

Kampania marketingowa w Hinge z okazji święta zakochanych

Źródło: https://redantler.com/work/case-study/hinge-campaign

Kontrowersje i wtopy walentynkowego marketingu

Przez lata wiele firm próbowało przyciągnąć uwagę klientów dzięki szalonym, kreatywnym kampaniom reklamowym z okazji dnia zakochanych. Jednak nie wszystkim udawało się zrobić to ze smakiem. Oto przykłady kontrowersyjnych lub wycofanych walentynkowych kampanii z całego świata.

1 . Burger King „Adults Meal”

W 2017 roku Burger King w Izraelu wprowadził specjalne „danie dla dorosłych” – zestaw z hamburgerem, frytkami, drinkiem i zabawkami dla dorosłych. Kampania miała na celu (przynajmniej według autorów) przyciągnięcie uwagi osób samotnych w dniu walentynek.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=5TgNEwe1gdw&t=13s

2. Urban Outfitters – „Depresyjna Walentynka”

W 2014 roku Urban Outfitters stworzyło kampanię reklamową „Depresyjna Walentynka”, w której oferowano koszulki i akcesoria z napisami takimi jak „Nikt mnie nie kocha” i „Jestem samotny”. Kampania wywołała kontrowersje, ponieważ uważano, że wykorzystuje chorobę psychiczną w celach marketingowych.

Koszulka z okazji walentynek od Urban Outfitters

Źródło: https://www.dailymail.co.uk/news/article-2534283/Urban-Outfitters-fire-selling-t-shirt-glamorizing-depression-just-two-years-forced-pull-slogan-eat-less.html

3. Ribeiro – „Kocham kiełbasę”

W 2014 roku argentyńska firma mięsna Ribeiro stworzyła kontrowersyjną kampanię reklamową, w której sugerowano, że jedzenie kiełbasy jest równoważne miłości. Kampania wywołała falę krytyki ze strony społeczności feministycznej, ponieważ sugerowano, że kobiety potrzebują mężczyzn i mięsa, aby być szczęśliwe.

4. Raczek „Nieprzyjemna niespodzianka”

W 2020 roku, Raczek, popularna polska platforma z prezentami, zaoferowała „nieprzyjemną niespodziankę” w postaci skromnego bukietu kwiatów, który kosztował 500 złotych. Wiele osób krytykowało tę kampanię jako „nietaktowną” i „przesadnie drogą”.

5. McDonald’s „Ktoś w końcu Cię pokocha”

W 2013 roku McDonald’s w Polsce zdecydował się na kampanię z okazji święta zakochanych, która miała zachęcić klientów do jedzenia w restauracjach. Hasło walentynkowej kampanii brzmiało: „Ktoś w końcu Cię pokocha”. Kampania wywołała wiele kontrowersji i została uznana za nieodpowiednią i obraźliwą.

Kampanie walentynkowe: podsumowanie

Walentynki wydają się być idealną okazją dla marketingowców w wielu branżach, aby stworzyć chwytliwe kampanie reklamowe. Oto najważniejsze wnioski z naszego artykułu:

 • Walentynki są okazją do zwiększenia sprzedaży w wielu branżach, w tym przede wszystkim w branży kwiatowej, kosmetycznej, gastronomicznej i odzieżowej.
 • Dobre kampanie marketingowe w walentynki powinny być oryginalne, kreatywne, wzbudzać emocje i skłaniać do interakcji z marką.
 • W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi korzysta z aplikacji randkowych w czasie walentynek, co stwarza możliwości dla firm reklamowych, które mogą umiejętnie wykorzystać tę platformę.
 • W czasie walentynek ważne jest, aby kampanie marketingowe były odpowiednio dopasowane do grupy docelowej i kultury lokalnej, ponieważ w niektórych krajach i regionach walentynki nie są popularne lub mają inne znaczenie niż w innych miejscach na świecie.
 • Przykłady udanych i nieudanych kampanii marketingowych z okazji walentynek pokazują, jak ważne jest, aby pomysł na kampanię był dopasowany do wartości marki i oczekiwań konsumentów, a także aby uwzględniał różne czynniki, takie jak kultura i obyczaje.

W RodIN tworzymy i planujemy kampanie marketingowe tak, aby były one jednocześnie kreatywne i wolne od ryzyka reputacyjnego. Jeśli chcesz, żebyśmy zajęli się kampanią Twojej marki – napisz do nas, chętnie pomożemy.

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera, w którym dzielimy się tajnikami marketingu i otrzymaj 10% zniżki na dowolną usługę!

O autorze

Dymitr Andrzej Rodzin

Dymitr Andrzej Rodzin

Pasjonat marketingu, podcaster, założyciel agencji marketingu RodIN. Zdobywał doświadczenie kierując marketingiem firm z branży finansowej oraz IT. Autor kursów i szkoleń, mówi w czterech językach, których używa zarówno w pracy jak i w podróżach. W wolnych chwilach gra w squasha i na gitarze.
Zapraszam na moje social media:

Chcesz więcej ruchu na stronie?

Otrzymaj darmowy audyt SEO od RodIN i zobacz jak możesz zyskać więcej ruchu na swojej stronie www

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebym pomógł Ci z marketingiem w Twojej firmie - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!