Kanibalizacja treści – czym jest i jak wpływa na SEO?

Boisz się o to, że treści na Twojej stronie mogą się powielić i nie wiesz, jak temu zaradzić? Dowiedz się więcej o kanibalizacji treści i słów kluczowych, a także jak jej zapobiec.
Kanibalizacja treści

Spis treści


Kanibalizacja treści to zjawisko, w którym wiele wpisów na danej stronie konkuruje ze sobą o te same słowa kluczowe lub tematy.

Oznacza to, że treści na stronie internetowej mogą zawierać podobną lub identyczną strukturę. Utrudnia to robotom wyszukiwarek zrozumienie, która strona ma zostać wyświetlona w wynikach wyszukiwania. To prowadzi do pogorszenia rankingu strony w wyszukiwarce, ponieważ konkurencja między własnymi treściami sprawia, że wyszukiwarki nie wiedzą, którą stronę mają wyświetlić jako pierwszą.

Kanibalizacja treści – czym jest?


Zjawisko kanibalizacji słów jest szczególnie problematyczne w przypadku stron o podobnych tematach lub produktach. Szczególnie jest to znanym przypadkiem w e-commerce. Właściciele stron internetowych często nie zdają sobie sprawy z tego, że powtarzają te same słowa kluczowe lub tematy na wielu stronach.

Prowadzi to do kanibalizacji treści, co może zwiększyć konkurencyjność między własnymi tekstami. Doprowadza to do spadku pozycji strony w wynikach wyszukiwania i zmniejszenia jej liczby wyświetleń. Ważne jest, aby unikać kanibalizacji fraz kluczowych i dbać o to, aby każdy wpis na stronie był unikalny i odnosił się do innych tematów lub słów kluczowych.

Problem kanibalizacji słów kluczowych

Kanibalizacja słów kluczowych – jak zapobiec?


Aby zapobiec kanibalizacji słów kluczowych, ważne jest, aby przeprowadzić dokładny audyt istniejących treści na stronie. Należy zidentyfikować, które frazy kluczowe są używane w wielu treściach. Warto znaleźć przyczyny kanibalizacji słów i zapamiętać je na przyszłość.

Później należy zdecydować, która strona będzie optymalizowana pod danym słowem kluczowym (strategia słów kluczowych). Następnie warto dokonać zmiany na pozostałych stronach, aby usunąć te słowa kluczowe lub zmienić je na nowe. Dzięki temu roboty wyszukiwarek będą w stanie dokładnie zrozumieć, które strony mają być wyświetlane w wynikach wyszukiwania dla danej frazy kluczowej. Pozwoli to na uniknięcie kanibalizacji SEO.

Optymalizacja linkowania wewnętrznego

Innym sposobem na zapobieganie kanibalizacji słów kluczowych jest optymalizacja linkowania wewnętrznego. Właściciele stron muszą zadbać o to, aby linkować do właściwej strony na swojej witrynie. Należy linkować także do innych stron, które używają różnych słów kluczowych. Pozwoli tona równomierne rozłożenie linków na stronie internetowej i zapobiegnie kanibalizacji słów kluczowych. Należy również pamiętać, aby unikać linkowania do stron pozycjonujących się na to samo słowo kluczowe.


Bazując na działaniach związanych z optymalizacją linkowania wewnętrznego, właściciele stron będą w stanie skutecznie unikać kanibalizacji słów kluczowych i poprawić swoją pozycję w wyszukiwarce.

Kanibalizacja a wpływ na SEO


Kanibalizacja treści i słów kluczowych może mieć znaczący wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. To z kolei może prowadzić do spadku ruchu na stronie internetowej. Gdy wiele stron na witrynie konkuruje ze sobą o te same słowa kluczowe, roboty wyszukiwarek mają trudność ze zrozumieniem, która strona powinna być wyświetlana w wynikach wyszukiwania.

W konsekwencji, strony z kanibalizacją treści lub słów kluczowych może zająć niższe pozycje w wynikach wyszukiwania. W skrajnych przypadkach mogą zostać całkowicie pominięte. Dlatego ważne jest, aby właściciele stron byli świadomi problemu kanibalizacji SEO i podejmowali odpowiednie działania, aby uniknąć jego wystąpienia.

Kanibalizacja treści i słów kluczowych może również wpłynąć na doświadczenie użytkowników związane z witryną internetową. Gdy użytkownicy wprowadzają zapytania do wyszukiwarek, oczekują, że wyniki będą relewantne i łatwe do zrozumienia. Jednakże, gdy strona ma wiele wpisów z kanibalizacją treści lub słów kluczowych, może to prowadzić do wyświetlania niejednoznacznych wyników w Google.


Gdy użytkownicy zobaczą wiele tych samych tematów na jednej stronie, mogą zniechęcić się do szukania informacji, co prowadzi do spadku ruchu na stronie i negatywnego wpływu na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest, aby właściciele stron byli ostrożni i dbali o to, aby każdy wpis na stronie był unikalny i zawierał wartościową treść dla użytkowników.

Przyczyny kanibalizacji treści

1. Brak strategii SEO

Kanibalizacja treści na stronie może mieć różne przyczyny, a jedną z najczęstszych jest brak strategii SEO i nieświadomość tego, jakie organiczne słowa kluczowe są już używane na stronie. W takim przypadku, właściciele stron tworzą wiele stron o podobnej tematyce, z wykorzystaniem tych samych słów kluczowych, co prowadzi do kanibalizacji treści.

2. Brak systematyczności w tworzeniu treści

Inną przyczyną może być brak systematyczności w tworzeniu treści, co prowadzi do niekontrolowanego rozrostu strony. Właściciele stron dodają nowe treści bez przemyślenia, czy nie powtarzają się one już na innych stronach, co prowadzi do powstawania kanibalizacji treści.

3. Brak jasnej struktury strony

Kanibalizacja treści może również wynikać z braku jasnej struktury strony. Jeśli witryna internetowa jest chaotyczna i nieprzejrzysta, użytkownicy i roboty wyszukiwarek mogą mieć trudności z odnalezieniem odpowiedniej treści. W takim przypadku, właściciele stron mogą tworzyć wiele stron o tym samym temacie, co prowadzi do powstawania kanibalizacji treści.

Rodzaje kanibalizacji: Wpis na blogu, opis produktu, opis podstron, opis kategorii produktu.

Kanibalizacja może nastąpić, gdy na stronie internetowej opiszemy tę samą rzecz w opisie produktu, opisie kategorii, opisie podstrony oraz we wpisie lub artykule na blogu. Treści się wtedy powtarzają i wyszukiwarka nie wie wtedy, która z nich jest najważniejsze.

Nieodpowiednie wykorzystanie linkowania wewnętrznego

Nieodpowiednie wykorzystanie linkowania wewnętrznego może również prowadzić do kanibalizacji treści. Jeśli na stronie znajduje się wiele linków wewnętrznych prowadzących do różnych stron o podobnej tematyce, to roboty wyszukiwarek mogą mieć problem z określeniem, która z nich jest najważniejsza i wartościowa. To z kolei może prowadzić do obniżenia pozycji w wynikach wyszukiwania lub nawet do wykluczenia z wyników wyszukiwania.

Aby uniknąć kanibalizacji treści związanej z linkowaniem wewnętrznym, warto zastosować odpowiednią strategię – skupienie się dla najważniejszych treściach na stronie i przeanalizowanie, jak chcemy je wypromować. Pozwoli to na precyzyjne określenie, które strony są najważniejsze i wartościowe, oraz na skuteczne przekierowanie ruchu na te strony.

Skutki kanibalizacji treści dla SEO

Kanibalizacja treści to problem, który może mieć poważne skutki dla pozycjonowania strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

1. Spadek pozycji w wynikach wyszukiwania

Jednym z najczęstszych skutków jest spadek pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Gdy roboty wyszukiwarek nie są w stanie precyzyjnie określić, która strona powinna mieć największą wartość i trafność w kontekście zapytania użytkownika, mogą zdecydować się na wyróżnienie innej strony zamiast tej, którą chcemy wypromować. To prowadzi do utraty wartościowej pozycji i konkurencji między własnymi treściami. To z kolei wpływa na zwiększenie kosztów kampanii reklamowej i utratę ruchu organicznego. Wybierz słowo kluczowe oraz jedną stronę, na którą chcesz je pozycjonować.

2. Zmniejszenie liczby wyświetleń strony

Kanibalizacja treści wpływa również na zmniejszenie liczby wyświetleń strony. Jeśli na stronie istnieje wiele wpisów o podobnej tematyce, to użytkownicy mogą mieć problem z odnalezieniem właściwej treści, która spełni ich oczekiwania. To prowadzi do frustracji użytkowników i zwiększenia liczby odrzuconych wizyt. To z kolei wpływa na spadek wartości witryny w oczach robotów wyszukiwarek. W konsekwencji strona może zacząć tracić wartościowe pozycje w wynikach wyszukiwania nawet na nowe słowa kluczowe. Może to doprowadzić do spadku liczby wyświetleń strony.

3. Konkurencja między własnymi treściami

Ostatnim skutkiem kanibalizacji treści jest konkurencja między własnymi treściami. Jeśli na stronie istnieją wiele stron o tym samym temacie, to mogą one wzajemnie konkurować o wartość i trafność w oczach robotów wyszukiwarek. To prowadzi do sytuacji, w której strony o podobnej tematyce blokują sobie nawzajem wartość.


Warto unikać kanibalizacji treści na stronie internetowej i starać się zapewnić precyzyjne linkowanie wewnętrzne i wdrożenie skutecznej strategii SEO. Pozwoli to na zwiększenie wartości i trafności witryny w oczach użytkowników i robotów wyszukiwarek. Często się to dzieje w sklepach internetowych, ponieważ produkty mogą mieć bardzo podobne treści.

Jak uniknąć kanibalizacji treści?

Aby uniknąć kanibalizacji treści, warto zastosować kilka strategii i działań, które pozwolą na precyzyjne zarządzanie treściami na stronie internetowej.

1. Audyt istniejących treści

Jednym z pierwszych kroków jest przeprowadzenie audytu istniejących treści. Dzięki temu możemy zweryfikować, które strony są podobne lub niepotrzebne, a które należy wzmocnić i dopracować. W oparciu o wyniki audytu można skoncentrować się na treściach, które są najcenniejsze i pozbawić się tych, które powodują kanibalizację.

Proces ten może zająć dużo czasu – niekiedy trzeba przejść wszystkie strony i podstrony ręcznie, aby wyciągnąć wnioski dotyczące treści w witrynie. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego audytu SEO strony, zachęcam do skorzystania z działań specjalizującej się w tym agencji marketingowej (np. RodIN), dzięki czemu będziesz miał pewność, że zostało wykonane to na najwyższym poziomie.

2. Stworzenie strategii dla nowych treści

Drugim krokiem jest stworzenie strategii dla nowych treści. Planując nowe treści na stronie, warto dokładnie zastanowić się, jakie informacje mają zostać zawarte na stronie oraz jak będą one łączyć się z już istniejącymi treściami.


Zbuduj listę słów kluczowych, których będziesz używać w swojej witrynie. Zadbaj o to, aby używać wartościowych słów kluczowych, które będą odpowiadały adresom URL w danej witrynie.

Warto także skupić się na poszukiwaniu niszowych tematów, aby uniknąć konkurencji z istniejącymi już w sieci treściami o podobnej tematyce. Podczas rozplanowania słów kluczowych warto wykorzystać Google Search Console. Jest to bardzo przydatnego narzędzia, które pokaże Ci, na jakie słowa wpisane w wyszukiwarce Google najczęściej się wyświetlasz.

3. Optymalizacja linkowania wewnętrznego

Optymalizacja linkowania wewnętrznego to kolejny kluczowy krok w unikaniu kanibalizacji treści. Aby zapewnić, że roboty wyszukiwarek będą mogły precyzyjnie zidentyfikować wartościowe strony i linki wewnętrzne, warto skorzystać z odpowiednich narzędzi i strategii. Przykładowo, należy zadbać o to, aby tekst linków wewnętrznych był precyzyjny i odzwierciedlał temat strony, na którą prowadzi link. Dodatkowo warto wykorzystać atrybuty rel=”canonical” i rel=”nofollow” w celu uniknięcia problemów z duplikowaniem treści oraz zmniejszenia ryzyka kanibalizacji treści. Zadbaj o to, aby pojawiły się w treści różne adresy URL, które w wynikach wyszukiwania Google nie konkurują na te same, odpowiednie słowa kluczowe, co Twoja witryna.

Dbając o treści strony internetowej pod kątem słów kluczowych, można ominąć problem kanibalizacji treści. Optymalizacja strony i przeanalizowanie różnych podstron, które są podobne, wpłynie pozytywnie na pozycjonowanie strony w Google. Jeżeli na Twojej stronie występuje kanibalizacja i chcesz ją ulepszyć pod kątem SEO, zapraszamy do agencji SEO RodIN. Zajmiemy się skutecznie tym problemem. Sukcesy naszych klientów możesz zobaczyć pod tym adresem.

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera, w którym dzielimy się tajnikami marketingu i otrzymaj 10% zniżki na dowolną usługę!

O autorze

Aleksandra Paździor

Aleksandra Paździor

Specjalistka ds. SEO i Google Ads, która pasjonuje się User Experience oraz designem w biznesie. W wolnych chwilach podróżuje oraz poszerza swoją wiedzę w wielu dziedzinach na kursach i szkoleniach.

Twoja strona internetowa nie przynosi efektów?

Wypełnij formularz i otrzymaj darmowy audyt strony www od RodIN.

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebyśmy zadbali o marketing Twojej firmy - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!