Affinity marketing | Praktyczny poradnik

Czym jest affinity marketing, jak go używać oraz jakie korzyści daje? Poznaj najlepsze praktyki i przykłady wykorzystania affinity marketingu.
Affinity marketing

Spis treści

Co to jest affinity marketing?

Affinity marketing (znany także jako marketing partnerski lub afiliacyjny) – strategia marketingowa, polegająca na nawiązaniu współpracy pomiędzy co najmniej dwoma niekonkurującymi ze sobą firmami. Celem jest promowanie wzajemnie korzystnych produktów lub usług oraz wykorzystanie synergii pomiędzy firmami, które są w stanie docierać do podobnych grup odbiorców, aby zwiększyć efektywność i skuteczność kampanii marketingowych.

Główne elementy affinity marketingu

 • Merchant (firma oferująca produkt lub usługę)
 • Afiliant (partner)
 • Link afiliacyjny
 • Prowizja lub wynagrodzenie
 • Śledzenie i analiza – monitorowanie działań użytkowników po kliknięciu linku afiliacyjnego oraz analizowanie efektywności kampanii afiliacyjnych.
 • Cookie śledzące – pomagają rozpoznać, czy użytkownik dokonał pożądanej akcji, nawet jeśli nie dokonał jej od razu po kliknięciu.
Elementy marketingu afiliacyjnego

Cechy affinity marketing

Affinity marketing ma kilka charakterystycznych cech, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób ta strategia działa, a także jakie korzyści może przynieść współpracującym firmom. Oto niektóre z głównych cech affinity marketingu:

 1. Wspólny cel grupy docelowej: kluczową cechą affinity marketingu jest to, że partnerujące firmy mają podobnych lub nakładających się klientów docelowych.
 2. Wzajemna korzyść: zarówno partnerujące firmy, jak i klienci powinni czerpać korzyści z takiej współpracy. Partnerzy mogą zwiększyć swoją widoczność i sprzedaż, a klienci mogą otrzymać korzystne oferty, rabaty dzięki partnerstwu.
 3. Synergia marketingowa: efekt łączny jest większy niż suma wyników osiągniętych przez każdą z firm oddzielnie.
 4. Zwiększona wiarygodność: współpraca z innymi o podobnej ofercie może dodatkowo wzmocnić wiarygodność każdej ze stron.
 5. Różnorodność kanałów: mogą być to zarówno tradycyjne metody marketingowe, jak i nowoczesne narzędzia, takie jak media społecznościowe czy marketing influencerów.
Cechy affinity marketing

Strategie affinity marketingu

Affinity marketing może obejmować programy lojalnościowe, promocje krzyżowe, partnerstwa w zakresie marketingu społecznościowego, wspólne wydarzenia i targi.

Programy lojalnościowe

Programy, w ramach których klienci jednej firmy otrzymują korzyści lub rabaty u partnera.

Promocje krzyżowe

Specjalne oferty, w których zakup produktu lub usługi od jednej firmy umożliwia uzyskanie rabatu albo darmowego produktu u partnera.

Partnerstwa w zakresie marketingu społecznościowego

Współpraca na platformach społecznościowych, aby promować nawzajem swoje produkty, a także usługi.

Wspólne wydarzenia i targi

Wydarzenia, warsztaty lub targi branżowe, podczas których można prezentować swoje produkty lub usługi klientom docelowym partnera.

Zajmiemy się marketingiem w Twojej firmie!

Wypełnij formularz i otrzymaj darmową wycenę:

Korzyści płynące z affinity marketingu

Affinity marketing może przynieść wiele korzyści dla firm, które decydują się na wykorzystanie tej strategii. To niektóre z nich:

 • Zwiększona widoczność i zasięg: poprzez współpracę z inną firmą, można dotrzeć do nowych segmentów rynku, a także zwiększyć widoczność marki.
 • Wzrost sprzedaży: wspólna promocja produktów lub usług może prowadzić do zwiększonej sprzedaży dla obu partnerów.
 • Zwiększenie lojalności klientów: klienci, którzy korzystają z benefitów oferowanych przez partnerów, mogą być bardziej lojalni wobec obu marek.
 • Wzmacnianie wizerunku marki: partnerstwo z inną firmą może pozytywnie wpłynąć na wizerunek marki poprzez współpracę z innymi firmami o dobrej renomie.
 • Efektywność marketingowa: współpraca umożliwia podział kosztów marketingowych pomiędzy partnerami.
Marketing afiliacyjny

5 najlepszych praktyk affinity marketingu

Oto kilka najlepszych praktyk w zakresie affinity marketingu, które mogą pomóc w skutecznym wdrożeniu tej strategii i osiągnięciu pozytywnych wyników:

 1. Dobór odpowiedniego partnera: partnerstwo powinno być zgodne z wartościami i misją firmy oraz kierować się podobnymi lub nakładającymi się grupami docelowymi.
 2. Klarowne cele: należy zdefiniować cele, jakie chce się osiągnąć dzięki affinity marketingowi. Precyzyjne dobrane pomogą w skupieniu się na konkretnych działaniach.
 3. Wspólna wartość: oferta powinna tworzyć wartość dla klientów obu partnerów.
 4. Jasne komunikaty: skupienie się na komunikacji i informowaniu klientów o korzyściach, jakie przynosi im partnerstwo.
 5. Personalizacja: dostosowanie oferty do potrzeb i preferencji klientów.

Nie znalazłeś interesującej Cię definicji?

Napisz do nas, a my postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytanie!

Jak można wykorzystać affinity marketing?

Poniżej są przykłady firm, które skutecznie wykorzystują affinity marketing

Allegro Polecam

Allegro Poleca

Program prowadzony przez portal aukcyjny, a także handlowy: Allegro. Umożliwia użytkownikom polecanie produktów oferowanych na Allegro innym osobom, w zamian za prowizje od sprzedaży. Jak podaje organizator:

Działanie Allegro Polecam jest bardzo proste. Zdobywanie nagród polega na udostępnianiu indywidualnych linków polecających w sieci lub znajomym. Dalej, wystarczy, że ktoś z polecanego linku przejdzie do Allegro i dokona zakupu.

Program Afiliacyjny Senuto

Program Afiliacyjny Senuto

W ramach tego programu osoba polecająca wysyła link afiliacyjny i otrzymuje 25% prowizji, za każdego nowego subskrybenta, rejestrującego się za pomocą otrzymanego linku.

Program Afiliacyjny Decathlon

Możliwość zarabiania przez polecanie produktów oferuje również sieć sklepów Decathlon.

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera, w którym dzielimy się tajnikami marketingu i otrzymaj 10% zniżki na dowolną usługę!

O autorze

Alicja Okrucińska

Alicja Okrucińska

W digital marketingu najbardziej kręcą mnie social media, kampanie Google Ads i Facebook Ads. Prywatnie właścicielka golden retrievera i ogródka działkowego, o których mogę opowiadać godzinami.

Chcesz więcej ruchu na stronie?

Otrzymaj darmowy audyt SEO od RodIN i zobacz ile ruchu możesz zyskać na swojej stronie www

Dziękuję, że przeczytałeś(aś) mój artykuł!

Jeśli chcesz żebyśmy zadbali o marketing Twojej firmy - zostaw kontakt do siebie:

Wolisz słuchać niż czytać?

Posłuchaj naszego podcastu!