Wiedza i kompetencje w danej dziedzinie od zawsze były gwarantami sukcesu zawodowego i dobrych zarobków. Oczywiście nadal są to bardzo ważne elementy na każdej ścieżce kariery, ale na podium w dzisiejszych czasach dołączyła do nich jeszcze marka osobista.
Co to dokładnie oznacza? Spróbujmy na przykładzie.
Wyobraź sobie, że jest dwóch zupełnie niezależnych fizjoterapeutów. Każdy posiada taką samą wiedzę i jest bardzo dobrym fachowcem w swojej dziedzinie. Jednak jeden z nich prowadzi branżowego bloga, gdzie dzieli się swoją wiedzą, współpracuje z lokalnymi sportowcami, ma profesjonalną stronę internetową, a w mediach społecznościowych dzieli się kulisami swojej pracy. Natomiast drugi nie angażuje się w lokalne wydarzenia, jego profil na mediach społecznościowych jest prowadzony bardzo nieregularnie, a strona internetowa jest rzadko aktualizowana. Jak myślisz? Do kogo pójdzie więcej pacjentów? No właśnie…
W tym artykule chcę Ci przedstawić, dlaczego marka osobista jest tak ważna i co możesz zrobić aby ją skutecznie stworzyć. Poznasz najważniejsze informacje, a wszystko zostanie poparte ciekawymi przykładami.
Czym jest marka osobista?
Marka osobista (z angielskiego personal brand) opiera się o to kim jesteś, o cechy Twojej osobowości. Można powiedzieć, że to Ty jesteś marką.
To unikalny zestaw cech, wartości, posiadane umiejętności i doświadczenia, które definiują Ciebie jako profesjonalistę. Marka osobista jest sposobem w jaki przedstawiasz się światu, w jaki budujesz zaufanie i nawiązujesz relacje. To Twój wizerunek w oczach innych, na który składają się: kompetencje, reputacja i rozpoznawalność.
Skupiając się na budowaniu marki osobistej masz szansę wyróżnić się na tle konkurencji. To właśnie dlatego jest ona równie ważna jak wiedza i posiadane kompetencje. Silna marka osobista sprawia, że jesteś rozpoznawalny, budzisz zaufanie i przyciągasz do siebie ludzi oraz możliwości, które mogą prężnie rozwijać Twoją karierę.
Co wpływa na solidną markę osobistą?
Jeśli chcesz się skupić na personal brandingu musisz pamiętać o kilku podstawowych elementach, które są niezbędne, żeby Twój wizerunek profesjonalisty tworzył pożądaną markę osobistą i pozwalał Ci osiągać wyznaczone cele. Poniżej przygotowałam dla Ciebie TOP3.
- Autentyczność. W mojej ocenie to jest najważniejsze. Żyjemy w czasach ograniczonego zaufania, więc nie możesz niczego udawać. Z jakichkolwiek narzędzi do kreowania marki osobistej korzystasz, musisz być po prostu prawdziwy. Nie da się być ekstrawertykiem w sieci i introwertykiem na żywo. Każde przekłamanie bardzo szybko się na Tobie zemści – stracisz zaufanie, a to (uwierz mi) bardzo ciężko jest odbudować.
- Spójność. Ta bardzo mocno łączy się z punktem pierwszym. Postaw na spójną komunikację – niestety nie możesz być listkiem na wietrze. Nie możesz być dzisiaj za aborcją, a jutro już przeciw. Nie możesz promować idei fleksitarianizmu, jednocześnie jedząc mięso na każdy posiłek w tygodniu. Co będzie jeśli nie będziesz spójny? No cóż… Nie polecam sprawdzać efektu, konsekwencji już nie cofniesz.
- Odwaga. Ostatnia, ale nie mniej ważna, bo tak naprawdę jak to wszystko miałoby się dziać bez odwagi? Nie możesz się bać pokazywać się w sieci. Nie możesz się obawiać wyrażać swojej opinii. Nie możesz robić czegoś wbrew sobie tylko dlatego, że dzięki temu zyskasz klienta. To wszystko wymaga ogromnej odwagi.
Te 3 elementy to zaledwie podstawowe drogowskazy w budowaniu marki osobistej. W mojej ocenie są one jednak fundamentalne i stanowią punkt wyjścia w każdej branży, w której chciałbyś zbudować silną markę osobistą.
🌟 Odkryj Tajniki Personalizacji z Naszym Wyjątkowym Szablonem Persony! 🚀
Czy chcesz lepiej zrozumieć swoich klientów?
Z naszym bezpłatnym szablonem persony możesz to osiągnąć!
Dlaczego warto pobrać nasz szablon persony?- Zwiększ Skuteczność Twoich Kampanii.
- Oszczędność Czasu i Zasobów.
- Poprawa Produktów i Usług.
Odbierz szablon za 0 zł!
Dlaczego warto budować swoją markę osobistą?
Zbudować markę osobistą – brzmi jak postanowienie noworoczne. No i faktycznie jest w tym pewna analogia. Czemu? Bo łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jest to proces długotrwały (może nawet ciągły? stały?), który wymaga konsekwencji, dyscypliny i zorientowania na cel. Uwierz mi jednak, że naprawdę warto.
Na co możesz liczyć w zamian? Najważniejsze korzyści dotyczą pieniędzy, wpływów i rozwoju osobistego.
- W kwestii pieniędzy nie trzeba raczej zbyt wiele tłumaczyć. Masz silną markę osobistą, jesteś rozpoznawalny, budzisz zaufanie, więc ludzie wybierają Twoje usługi. Wolą Ciebie niż konkurencję, a Ty zarabiasz.
- Skoro jesteś silną marką osobistą, ludzie Cię lubią, to masz też wpływy. Jesteś w stanie więcej osiągnąć.
- W kwestii rozwoju osobistego to trochę tak jak popyt i podaż. Rosnący popyt na Twoje usługi stymuluje podaż, czyli w tym przypadku Twój rozwój osobisty i zawodowy. Im więcej klientów przyciągasz dzięki swojej marce, tym więcej pracujesz, zdobywasz doświadczenie i uczysz się nowych umiejętności.
Czy marka osobista jest ważna tylko dla influencerów?
Pierwszym skojarzeniem, kiedy myślimy o marce osobistej jest pewnie Instagram, czy Facebook i obecni tam influencerzy. Na pewno nie można deprecjonować marki osobistej influencerów, ale czy tylko ich dotyczy to zagadnienie? Zupełnie nie.
Bardzo to lubię, więc tym razem również posłużę się przykładem. Agnieszka, znana w social mediach jako Architekt Porządku postawiła na zbudowanie silnej marki osobistej, co przyniosło jej ogromny sukces, który z resztą cały czas rozwija.
Przypomnijcie sobie taką klasyczną sobotę większości z nas z przeszłości. Rytualne ścieranie kurzu, trzepanie dywanów, cała rodzina zaangażowana w porządki. Typowa „sobota, dzień mopa”. Było to (i być może nadal jest) bardzo popularne w wielu domach. Jestem przekonana, że jeszcze parę lat temu nikt sobie nie wyobrażał, że na tipach na dokładne sprzątanie będzie można zarabiać.
Okazuje się, że można! I to przykład pięknego i inspirującego rozwoju marki osobistej. Architekt Porządku miała pomysł na biznes i dzięki wizerunkowi profesjonalisty zgromadziła wokół siebie rzeszę ludzi, którzy korzystają z jej sposobów na porządek (tak, tak – ja też, polecam czyszczenie zmywarki wg. Architekt Porządku :)).
Rozumiecie o co chodzi? Nie ma złych pomysłów! Cokolwiek sobie wymyślisz, w czymkolwiek jesteś dobry – możesz przekłuć w dochodowy biznes. Zbuduj markę osobistą, pokaż, że jesteś profesjonalistą i do dzieła. Czy będzie łatwo? Nie. A czy będzie skutecznie? Na pewno!
Przykłady marek osobistych w różnych dziedzinach
Mamy za sobą podstawy teoretyczne, więc może czas na trochę naszych ulubionych przykładów?
Pan Tabletka
Czyli skarbnica wiedzy farmaceutycznej dla rodziców i nie tylko. W tym przypadku mamy do czynienia z Farmaceutą, który posiada wykształcenie i ogromną wiedzę i postanowił to wykorzystać do tworzenia marki osobistej. Stworzył bloga, na którym dzieli się wiedzą. Jest także aktywny w mediach społecznościowych.
To przykład odwagi w tworzeniu marki osobistej. Pan Tabletka na swoim blogu nie boi się analizować przeróżnych preparatów, suplementów i wyrobów medycznych. Dzieli się swoją obiektywną i szczerą oceną produktu, nawet jeśli ta jest nieprzychylna dla producenta. Co dzięki temu zyskał? Zbudował wokół siebie zaufanie i cieszy się ogromnym gronem odbiorców jego treści.
Michał Szafrański
W ostatnim czasie na blogu tego twórcy nie pojawiały się nowe treści, ale przecież nie musimy mówić tylko o najpopularniejszych w tej chwili. A w mojej ocenie to osoba warta zauważenia. Dlaczego? Bo to kolejny przykład tego, jak niebanalne pomysły mogą przerodzić się w fajny biznes. Mamy tu też do czynienia z sytuacją, gdy nie trzeba mieć ogromnego konta w mediach społecznościowych, żeby cieszyć się fajną marką osobistą. Michał Szafrański wykorzystał swoje mocne strony i włączył je w proces budowania marki osobistej.
Na pewno słyszałeś, a może nawet czytałeś książkę „Finansowy Ninja”? W mojej ocenie (subiektywnej!) Michał Szafrański to pionier uczenia o oszczędzaniu. Miał coś do powiedzenia i podzielił się tym ze światem. Opublikował wartościową treść, z której wielu ludzi wykorzystało konkretne rozwiązania.
Mataja
Do tych przykładów wybrałam ewidentnie swoich faworytów, ale skoro to ja piszę ten artykuł to czemu nie? Fajnymi rzeczami warto się dzielić. 🙂 Mataja to przykład spójności w budowaniu marki osobistej. Kobieta z własnymi przekonaniami, które są często inne niż jej społeczności. Mimo to, wszystko co tworzy, publikuje i o czym mówi jest spójne z nią samą, a niekoniecznie z tym co ktoś być może chciałby przeczytać.
Dzięki swojemu bezpośredniemu podejściu przy publikowaniu naukowych treści na temat macierzyństwa (ojcostwa też, ale w mniejszym stopniu), zgromadziła dużą grupę odbiorców, którzy przychodzą nie tylko po merytoryczne tematy. Przychodzą po ukojenie „nie jesteś sam/a, mam tak samo jak Ty”.
Jak widzisz marka osobista to coś, co jest przydatne dosłownie w każdej dziedzinie. Dzięki marce osobistej możesz skutecznie konkurować z innymi profesjonalistami w swojej branży. Wystarczy uwierzyć w swój pomysł i jak w wielu sytuacjach – zrobić ten pierwszy krok.
Personal branding – jak zacząć budowanie marki osobistej?
Zadanie stworzyć wizerunek profesjonalisty i budować markę osobistą. Tylko jak zacząć, żeby docelowo czerpać korzyści z marki osobistej? Postaram Ci się to po krótce przedstawić.
Przyjmijmy, że dopiero zaczynasz. Co powinno wydarzyć się najpierw?
- Przede wszystkim znajdź tę swoją unikalną wartość, którą chcesz pokazać światu.
- Po prostu zacznij. Wiem, że brzmi jak wyświechtany frazes, ale załóż tę stronę, utwórz profile w mediach społecznościowych i zrób pierwszą publikację. Jeśli chcesz, prowadź bloga. Powiedz o sobie wśród znajomych, oni niech powiedzą dalej. Bądź konsekwentny zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym, a jestem pewna, że szybko zobaczysz efekty.
- Pamiętaj o proaktywności. Nie skupiaj się tylko na internecie. Wartościowe treści można przekazywać też na inne sposoby. Może wystąpienia publiczne na lokalnych wydarzeniach w Twojej okolicy? Może zaoferuj się jako ekspert w Twojej branży do udziału w podcaście? Rób rzeczy, które pokażą, że jesteś konkretną osobą, mającą do zaoferowania konkretną wartość.
- Pilnuj się fundamentów, czyli bądź autentyczny, spójny i odważny. To niezbędne w budowaniu zaufania, bez którego nie zdobędziesz silnej pozycji na konkurencyjnym rynku.
Budowanie marki osobistej w praktyce
Wiola robi zdjęcia. Jest utalentowaną pasjonatką, która okazjonalnie łapie zlecenia, dorabia do swojej nudnej pracy w korporacji i marzy o karierze fotografki. Ma wiedzę, ma umiejętności, ale to za mało. Po przeczytaniu znacznej części tego artykułu już wiedziała, że brakuje jej silnej marki osobistej. Co zrobiła Wiola?
- Wiedziała, że najlepiej się czuje w fotografii sensualnej. Postanowiła nie być „od wszystkiego”, a skupić się na tym, co wychodzi jej najfajniej i z czego ona sama ma największą radość. Wiedziała, że dzięki temu może osiągnąć więcej, bo będzie spójna z tym, jaka jest i co czuje.
- Wybrała najlepsze zdjęcia ze zrealizowanych do tej pory sesji sensualnych. Stworzyła bloga i założyła profil na instagramie, gdzie zaczęła regularnie publikować swoje prace. Była odważna, nie przejmowała się opinią innych, kiedy postanowiła przystąpić do realizacji celów, o których zawsze marzyła.
- Dzieliła się nie tylko zdjęciami, ale też swoją wiedzą na temat fotografii sensualnej. Publikowała ciekawostki, tipy na dobre ujęcia. Postawiła na dobry content marketing. Jej treści były angażujące, a przy tym konkretne. Obserwowała swoją grupę docelową i wyciągała wnioski odnośnie tego, co przyciąga najwięcej uwagi.
- Była spójna i konsekwentna. Publikowane przez nią treści były zgodne z tym, jaka jest i co chce pokazać.
- Wyszła do ludzi. Oferowała swoje usługi na licytacjach charytatywnych i konkurach w swojej okolicy, ale też w internecie, dzięki czemu poszerzała grono potencjalnych klientów.
- Była autentyczna i wszystko, co robiła i tworzyła prezentowało jej prawdziwe wartości. Dzięki temu z czasem przybywało jej fanów, którzy wracali i polecali Wiolę kolejnym klientom.
Fotografka Wiola to oczywiście przykład, który stworzyłam na potrzeby tego artykułu. Pokazuje on jednak idealnie, jak proces budowania marki osobistej może wyglądać w praktyce. Mam nadzieję, że będziesz w stanie wyciągnąć coś z tego dla siebie.
Narzędzia i strategie budowania marki osobistej
Jeśli chcesz tworzyć Twoją markę osobistą, musisz dobrać odpowiednie narzędzia i strategie. Tych masz do wyboru bardzo dużo. Najpierw musisz zacząć od kilku podstawowych pytań. Co w ogóle chcesz przekazywać/oferować? Jakie problemy klientów możesz rozwiązywać? Jaką masz propozycję wartości i co chcesz na swój temat przekazać? I najważniejsze – do jakiej grupy docelowej chcesz dotrzeć?
Od odpowiedzi na powyższe pytania będzie zależało, z jakich narzędzi powinieneś skorzystać. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane narzędzia przy budowaniu marki osobistej.
- Szeroko pojęty internet. Tak naprawdę niezależnie od tego co będziesz robić, musisz pojawić się w sieci. W dzisiejszych czasach to chyba podstawa, żeby być w kontakcie ze swoimi odbiorcami i zdobywać ich zaufanie. Pamiętaj jednak, że internet to nie tylko social media. To też blogi, podcasty, kanały na YouTube. Korzystaj z dostępnych możliwości, szczególnie, że większość z nich jest bezpłatna.
- Siła lokalnych społeczności. W wielu miejscowościach organizowane są festyny, konkursy, aukcje charytatywne. Korzystaj z tych okazji żeby móc się pokazać. Może jakaś prelekcja w lokalnej szkole? Albo voucher na Twoje usługi w konkursie? Możliwości jest wiele.
- W zależności od tego, w jakiej branży działasz, możesz korzystać z targów. Jeśli jesteś pisarzem – masz targi książki. Działasz w branży weselnej? Wystawiaj się na targach ślubnych.
Marka osobista a media społecznościowe
Stety lub niestety, media społecznościowe to podstawowe narzędzie przy budowaniu marki osobistej i wydaje mi się, że tego już nie zmienimy. Nie bój się jednak mediów społecznościowych, a zadbaj o to, by je odpowiednio wykorzystać.
- Twój profil w mediach społecznościowych powinien odzwierciedlać Twoje kompetencje i wartości. Zadbaj o spójność wizualną (kolorystyka, estetyka publikowanych grafik) i ciekawy opis Twoich umiejętności.
- Pamiętaj, że treści, które publikujesz muszą być ciekawe i rzeczowe. Nie ma miejsca na lanie wody, czy ogólne sformułowania.
- Zwróć uwagę na regularność. W social mediach musisz być, a nie bywać. Wpisy powinny pojawiać się cyklicznie.
- Bądź aktywny i pozostawaj w kontakcie z odbiorcami. Odpowiadaj na komentarze i wiadomości. Reaguj i pokazuj swoją obecność.
Wykorzystanie marki osobistej w karierze
Z dobrą marką osobistą można osiągnąć naprawdę bardzo dużo. Skupiliśmy się raczej na budowaniu biznesu online, ale wiesz, że marka osobista może Ci też pomóc na rynku pracy? Jeśli Twoja marka osobista pozwala postrzegać Cię jako osobę z dużą wiedzą i umiejętnościami, która ma dobrą reputację i przyciąga klientów, to będziesz dobrym wyborem dla wielu pracodawców.
Weźmy na przykład specjalistę z branży IT – Adama, który zajmuje się tworzeniem aplikacji dla systemów iOS. Adam zaczął pisać bloga, w którym dzielił się swoją wiedzą i ciekawostkami w branży. Blog zaczął cieszyć się coraz większą popularnością, dzięki czemu Adam zaczął być zapraszamy jako prelegent na wystąpieniach branżowych. Oprócz tego regularnie publikował wpisy na LinkedIn, dzięki czemu coraz częściej był wyłapywany headhunter`ów, którzy proponowali mu konkurencyjne warunki zatrudnienia w różnych firmach.
To przykład, który idealnie pokazuje, jak dobrze wykreowana marka osobista może pomóc rozwijać karierę.
Zajmiemy się marketingiem w Twojej firmie!
Wypełnij formularz i otrzymaj darmową wycenę:
Pomożemy Ci w rozwinięciu Twojej marki osobistej!
Wiesz o marce osobistej już wszystko, ale obawiasz się, czy sam będziesz w stanie rozwinąć ją wystarczająco dobrze? Skorzystaj z naszej profesjonalnego wsparcia!
Doskonale rozumiemy złożony proces budowania marki osobistej, dzięki czemu wiemy, jak robić to skutecznie. Co możesz zyskać? Rozpoznawalność, dobrą reputację, dużą grupę docelową i nowych klientów.
Sprawdź ofertę agencji Rodin i zainwestuj w swój rozwój. Pomożemy Ci we wszystkim od początku do końca!